NORAD: Rosyjskie bombowce u wybrzeży Alaski. Przechwycone przez amerykańskie F-22

Amerykańskie odrzutowce F-22 w poniedziałek przechwyciły cztery rosyjskie strategiczne bombowce Tu-95MS i dwa rosyjskie myśliwce Su-35 u wybrzeży Alaski - oświadczyło dowództwo North American Aerospace Defence Command.

Aktualizacja: 21.05.2019 20:25 Publikacja: 21.05.2019 16:56

NORAD: Rosyjskie bombowce u wybrzeży Alaski. Przechwycone przez amerykańskie F-22

Foto: Alan Wilson [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr

qm

Według komunikatu, rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu wleciały w Strefę Identyfikacji Obrony Powietrznej, która rozciąga się około 200 mil od zachodniego wybrzeża Alaski.

Amerykańskie myśliwce F-22 i pokładowy system wczesnego ostrzegania i kontroli E-3 z North American Aerospace Defense Command „pozytywnie zidentyfikowały i przechwyciły w sumie cztery bombowce Tupolew Tu-95 i dwa myśliwce Su-35, wlatujące do Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski (ADIZ) 20 maja” - informuje NORAD w oświadczeniu.

„Dwa rosyjskie bombowce zostały przechwycone przez dwa F-22, a druga grupa bombowców z myśliwcami Su-35 została później przechwycona przez dwa dodatkowe F-22, podczas gdy E-3 zapewniła ogólny nadzór” - dodaje NORAD. Dowództwo zastrzegło, że „rosyjskie bombowce i myśliwce pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i żaden ich samolot nie wleciał do suwerennej przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych ani Kanady”.

Jeszcze przed komunikatem NORAD o incydencie informowały rosyjskie media, w tym propagandowy Sputnik czy agencja TASS. Powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony media twierdziły, że bombowce Tu-95MS „wykonały zaplanowane loty na wodach neutralnych Morza Czukotki, Beringa i Ochockiego, a także wzdłuż zachodniego wybrzeża Alaski i północnego wybrzeża Wysp Aleuckich”.

„Na niektórych etapach trasy rosyjskie samoloty były eskortowane przez myśliwce F22 US Air Force. Całkowity czas lotu przekroczył 12 godzin” - dodało ministerstwo.

TASS dodawało, że „wszystkie loty wykonywane są w ścisłej zgodności z międzynarodowymi zasadami korzystania z przestrzeni powietrznej, bez naruszania granic innych państw”.

Polityka
Trump chce przejąć kontrolę nad Strefą Gazy. Reaguje świat arabski i muzułmański
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Polityka
Wysłannik Trumpa: Plany USA ws. Strefy Gazy mogą dać Palestyńczykom więcej nadziei
Polityka
Trump nie wygra z Meksykiem
Polityka
Konrad Kobielewski: Kanada powinna przyjąć strategię „Canada First”, stając się supermocarstwem energetycznym
Polityka
Ukraina udostępni surowce Stanom Zjednoczonym? Wołodymyr Zełenski odpowiada