Opus Dei to organizacja katolicka, która kładzie nacisk na uświęcającą wartość codziennej pracy. O jej silnej pozycji w Watykanie świadczy fakt, że jako jedyna w Kościele ma status prałatury personalnej. Działa w 70 krajach, a w Polsce skupia około 600 osób. Prowadzi kilka uczelni wyższych, m.in. IESE Business School w Madrycie i Barcelonie.
Z ustaleń „Rzeczpospolitej" wynika, że studiuje na niej 60 kluczowych polskich urzędników, w tym dziesięciu wiceministrów. To m.in. wiceszefowie resortu sprawiedliwości Patryk Jaki i Łukasz Piebiak, Jadwiga Emilewicz i Paweł Chorąży z Ministerstwa Rozwoju, wiceszef resortu środowiska Sławomir Mazurek oraz minister w KPRM Mikołaj Wild.
Kurs nazywa się ARGO Top Public Executive i jest realizowany wraz z Krajową Szkołą Administracji Publicznej (KSAP). Trwa 18 dni, podczas których uczestnicy przede wszystkim rozwiązują tzw. studia przypadku dotyczące problemów w administracji.
Zajęcia odbywają się w Barcelonie i w Warszawie. Do zaliczenia wystarczy aktywna obecność, egzaminów nie ma. Do rekrutacji wystarczyło wypełnić formularz i udowodnić znajomość angielskiego. Kursanci za udział w programie nie zapłacili ani złotówki. Wykorzystano w nim 4 mln zł ze środków unijnych.
Dlaczego KSAP uruchomiła program z IESE? „W celu uzyskania najlepszych efektów szkolenia dokonano porównania wiodących ośrodków kształcenia (IESE Business School, Stanford oraz Harvard Business School). W wyniku przeprowadzonej analizy ustalono, że IESE Business School ma największe doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów" – informuje KSAP.