Czy o zwrot VAT za materiały budowlane można starać się także po sprzedaży nieruchomości?

Nie trzeba mieć tytułu prawnego do mieszkania czy domu na dzień składania wniosku o zwrot części VAT na materiały budowlane. Ale urzędy i sądy różnie podchodzą do tej kwestii

Publikacja: 23.01.2012 15:20

Czy o zwrot VAT za materiały budowlane można starać się także po sprzedaży nieruchomości?

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Proszę o wyjaśnienie, czy mogę się starać o zwrot podatku VAT za zakup materiałów budowlanych, przeznaczonych na remont mieszkania. Mój problem polega na tym, że byłam właścicielem mieszkania (posiadam akt prawny-umowa darowizny), które sprzedałam w 2010 roku. Posiadam faktury na zakupione materiały za okres, kiedy byłam właścicielem - i tylko za ten okres chcę odliczenia. Faktur tych nie odliczałam z podatku dochodowego od osób fizycznych. W US poinformowano mnie, że obecnie nie jestem właścicielem, nie posiadam aktu prawnego potwierdzającego własność i nie mogę się ubiegać o zwrot podatku (według zapisów ustawy). Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam treść ustawy, ale nie znalazłam w niej zapisu, że muszę posiadać akt własności na dzień składania PIT-u - jest zapis o posiadaniu takiego aktu

– pisze czytelniczka.

Czytelniczka dobrze rozumie przepisy. W ustawie z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468, z późn. zm.; dalej: ustawa o zwrocie VAT)  ustawodawca uzależnia prawo do zwrotu VAT  m.in. od tego, czy podatnik posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo – w przypadku remontu -  tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego.  Nie ma jednak ani słowa o tym, że  tytuł prawny do nieruchomości trzeba mieć na dzień składania wniosku o zwrot VAT (na marginesie - składa się go niezależnie od rocznego rozliczenia podatku dochodowego, tzw. PIT)

Organy podatkowe i sądy administracyjne nie wyrobiły jednak w tej kwestii jednolitego stanowiska.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku  I SA/Ol 440/06 z 23 listopada 2006 r.

orzekł, że  osobie fizycznej, która sprzedała niezakończoną budowę budynku mieszkalnego nie przysługuje prawo do zwrotu z budżetu państwa części wydatków z faktur zakupu materiałów budowlanych, gdyż przeniosła ona ciężar ekonomiczny podatku na nabywcę nieruchomości. Według sądu oczywistym  i nie wymagającym dowodzenia jest fakt, że w cenie sprzedaży mieszczą się wszystkie poniesione wydatki.

Dodatkowo WSA uznał, że w przypadku sprzedaży inwestycji mieszkaniowej nie jest realizowany konstytucyjny cel ustawy o zwrocie VAT - pomoc Państwa w zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli (art. 75 Konstytucji RP).

Z drugiej strony jest  korzystna dla podatników interpretacja indywidualna ministra finansów z 22 stycznia 2010 r. nr DD3/033/135/MCA/09/PK-1059, również dotycząca możliwości uzyskania zwrotu niektórych wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego, którego sprzedaż nastąpiła w trakcie budowy. Minister stwierdził, że okoliczność zbycia budowanego budynku mieszkalnego, czy remontowanego mieszkania jest bez znaczenia dla prawa do ubiegania się o częściowy zwrot wydatków na zakup materiałów budowlanych.

Ważne jest natomiast, aby w czasie realizacji inwestycji mieszkaniowej, i co istotne bez względu na chronologię zdarzeń, osoba fizyczna posiadała prawo do dysponowania nieruchomością lub tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego" – napisał minister finansów.

Ta interpretacja oznacza, że do otrzymania zwrotu części VAT inwestor będzie uprawniony także w sytuacji, gdy przed złożeniem wniosku zbył nieruchomość, z którą związane było posiadane przez niego – w którymkolwiek momencie realizacji inwestycji – prawo, tytuł prawny lub pozwolenie. Innymi słowy - sprzedaż prywatnej inwestycji mieszkaniowej nie uniemożliwia wnioskowania o zwrot VAT.

Chociaż  interpretacja nr DD3/033/135/MCA/O9/PK-1059 wydana została w indywidualnej sprawie i absolutnie nie jest wiążąca dla organów podatkowych w podobnych sprawach, to jednak podatnicy, którzy się na nią powołają, mogą liczyć na korzystne dla siebie rozstrzygnięcia (zob. interpretacja Dyrektor a Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 grudnia 2010 nr ILPB2/415-1112/10-2/ES).

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce