Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie w zeznaniu podatkowym wydatków na termomodernizację domu. Mogą z niej skorzystać właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego, w tym również takiego w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Ulga obowiązuje od 2019 roku.
Zmiany w uldze termomodernizacyjnej od 1 stycznia 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Zostały one wprowadzone na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 19 grudnia 2024 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Zmiany dotyczą zakresu wydatków, które mogą być objęte ulgą termomodernizacyjną.
Nowelizacja rozporządzenia wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 roku w sprawie wersji przekształconej charakterystyki energetycznej budynków. Jest to tzw. dyrektywa EPBD (ang. Energy Performance of Buildings). Zgodnie z tą dyrektywą od 1 stycznia 2025 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej nie wspierają finansowo zakupu i montażu indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Ponadto dzięki zmianie rozporządzenia doprecyzowane zostały przepisy budzące wątpliwości odnośnie ich interpretacji.
Czytaj więcej
Pod koniec grudnia 2024 roku pojawiły się informacje o możliwych zmianach dotyczących m.in. zasad wnioskowania o wydanie kart parkingowych dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Co może się zmienić? Na jakich zasadach są obecnie wydawane karty parkingowe i kto może się o nie ubiegać?
Wspomniana nowelizacja rozporządzenia zmieniła wykaz materiałów i usług, których zakup uprawnia do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Niektóre wydatki zostały usunięte, a inne dodane.