Zmiany w popularnej uldze podatkowej od 2025 roku. Tego już nie odliczysz

Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Nie można już z niej skorzystać w przypadku niektórych wydatków. Jednocześnie pojawiła się możliwość odliczenia od podatku inwestycji, które do tej pory nie były objęte ulgą.

Publikacja: 18.01.2025 07:15

Zmiany w uldze termomodernizacyjnej od 1 stycznia 2025 roku

Zmiany w uldze termomodernizacyjnej od 1 stycznia 2025 roku

Foto: Tomasz Zajda / Adobe Stock

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie w zeznaniu podatkowym wydatków na termomodernizację domu. Mogą z niej skorzystać właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego, w tym również takiego w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Ulga obowiązuje od 2019 roku.

Zmiany w uldze termomodernizacyjnej od 1 stycznia 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Zostały one wprowadzone na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 19 grudnia 2024 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Zmiany dotyczą zakresu wydatków, które mogą być objęte ulgą termomodernizacyjną.

Nowelizacja rozporządzenia wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 roku w sprawie wersji przekształconej charakterystyki energetycznej budynków. Jest to tzw. dyrektywa EPBD (ang. Energy Performance of Buildings). Zgodnie z tą dyrektywą od 1 stycznia 2025 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej nie wspierają finansowo zakupu i montażu indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Ponadto dzięki zmianie rozporządzenia doprecyzowane zostały przepisy budzące wątpliwości odnośnie ich interpretacji.

Czytaj więcej

Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Będą zmiany w przepisach?

Wspomniana nowelizacja rozporządzenia zmieniła wykaz materiałów i usług, których zakup uprawnia do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Niektóre wydatki zostały usunięte, a inne dodane.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Czego nie można już odliczyć od podatku?

Z ulgi termomodernizacyjnej nie będzie już można skorzystać w przypadku zakupu od 1 stycznia 2025 roku:

  • kotła gazowego kondensacyjnego wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  • kotła olejowego kondensacyjnego wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  • zbiornika na gaz lub zbiornika na olej.

Ponadto do tej pory ulga termomodernizacyjna przysługiwała na przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Od 1 stycznia 2025 roku jest możliwa tylko w przypadku sieci ciepłowniczej lub gazowej, która wykorzystuje jako źródło energii biogaz lub biometan.

Czytaj więcej

Wzrosły kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Ile wynoszą od 2025 r.?

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co jeszcze się zmieniło?

Do wykazu urządzeń objętych ulgą termomodernizacyjną od 1 stycznia 2025 roku dodano magazyn energii i magazyn ciepła oraz system zarządzania energią. Ponadto nowelizacja rozporządzenia doprecyzowała pewne określenia, które wcześniej budziły wątpliwości w kwestii ich jednoznacznej interpretacji. Słowo „osprzęt” zastąpione zostało określeniem „infrastruktura niezbędna do funkcjonowania”. Wykaz uzupełniono także o „dachy” oraz „drzwi zewnętrzne”, ponieważ brak tych określeń w dotychczasowych przepisach był powodem wielu niejasności w ich interpretacji

Dodatkowo w przypadku pompy ciepła wskazano, że aby móc skorzystać w jej przypadku z ulgi termomodernizacyjnej, musi być ona „częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej”. Do tej pory bowiem zdarzało się, że podatnicy korzystali z tej ulgi w przypadku zakupu klimatyzatora z funkcją ogrzewania.

Czytaj więcej

Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem

Ulga termomodernizacyjna: Kto może z niej skorzystać?

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć w zeznaniu podatkowym na jeden z trzech sposobów. Można odliczyć ją od:

  • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
  • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym,
  • przychodu, który podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć w przypadku posiadania faktur VAT, które dokumentują poniesione w tym zakresie wydatki. Odliczenia dokonać można w następujących zeznaniach podatkowych:

  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT- 37,
  • PIT-28.

Aby to zrobić, należy do zeznania dołączyć załącznik PIT/O, czyli informację o odliczeniach. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w przypadku jednej osoby lub 106 tys. zł w przypadku małżonków.

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie w zeznaniu podatkowym wydatków na termomodernizację domu. Mogą z niej skorzystać właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego, w tym również takiego w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Ulga obowiązuje od 2019 roku.

Zmiany w uldze termomodernizacyjnej od 1 stycznia 2025 roku

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego