Kontrole podatkowe. Ostatnie miesiące roku to czas wzmożonej aktywności organów skarbowych. Dlaczego wtedy?
To prawda, ostatnie miesiące roku to czas, kiedy urzędnicy skarbowi intensywnie pracują. Spowodowane jest to często weryfikowaniem zobowiązań podatkowych, które ulegną przedawnieniu wraz z końcem roku. Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Co do zasady zatem z końcem 2024 roku przedawnią się zobowiązania, których termin płatności przypadał w 2019 rok.
Czytaj więcej:
Powinniśmy mieć jednak świadomość, że organy podatkowe nie będą koncentrować się tylko na kontrolach podatkowych. Fiskus podejmuje równie często działania mające na celu wstrzymanie biegu terminu przedawnienia, aby zyskać czas na wnikliwą weryfikację zobowiązania podatkowego.
Jakie obszary i zagadnienia najczęściej podlegają końcoworocznej kontroli ze strony organów podatkowych?
Organy podatkowe mogą sprawdzać wszelkie zobowiązania podatkowe, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Nie możemy zatem jednoznacznie wskazać obszarów, które są bardziej lub mniej narażone na weryfikację fiskusa. Jednak u podatników, którzy mają proste rozliczenia np. dochody z emerytury, nie korzystają z ulg podatkowych, zapewne tych kontroli będzie mniej niż u tych, którzy prowadzą firmy, posiadają kilka źródeł dochodów czy też korzystali z preferencji podatkowych. Wówczas ryzyko pomyłki, błędnej interpretacji przepisu jest większe. Trzeba też pamiętać, że prawo podatkowe w Polsce, jest nie tylko rozległe ale i dynamiczne. Zmieniające się ustawy, interpretacje przepisów, jak również nowe wyroki sądów administracyjnych sprawiają, że stosowanie prawa podatkowego jest skomplikowane i nie zawsze przyjęte przez podatnika rozwiązanie jest finalnie właściwe.
Jakie działania podejmuje fiskus, by zapobiegać przedawnieniu zobowiązań podatkowych? Które z nich są w praktyce najczęściej spotykane?
Skarbówka, dzięki zapisom Ordynacji podatkowej, posiada kilka możliwości, aby wstrzymać bieg terminu przedawnienia. O ile część powodów wstrzymania biegu terminu przedawnienia wynika z działań podjętych dużo wcześniej - np. wstrzymanie biegu terminu przedawnienia na czas wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą tego zobowiązania lub też wynika z inicjatyw samego podatnika np. ogłoszenie upadłości. Jednak są zapisy, które umożliwiają organom podatkowym wstrzymanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w ostatniej chwili. Jednym z nich, w mojej ocenie najczęściej wykorzystywanym przez organy podatkowe, jest wszczęcie postępowania karno-skarbowego. Kolejnym sposobem jest zastosowanie nowego środka egzekucyjnego, wówczas bieg terminu przedawnienia biegnie na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.