Ministerstwo Finansów wydało broszurę, w której przypomina, kiedy rodzinna pożyczka jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwraca uwagę na formalności, dzięki którym unikniemy daniny.
Zwolnienie z PCC - jakie trzeba spełnić warunki
Generalnie PCC od pożyczki wynosi 0,5 proc. jej kwoty. Powinien go zapłacić pożyczkobiorca. Jeżeli jednak pieniądze są od najbliższych, np. małżonka, rodziców, dzieci, rodzeństwa, ma szansę na zwolnienie z podatku.
Jakie trzeba spełnić warunki? To zależy od kwoty. Pożyczka powyżej 36 120 zł musi być zgłoszona w urzędzie skarbowym (na formularzu PCC-3). Pieniądze powinny być przelane na rachunek bankowy albo przesłane przekazem pocztowym. Jeśli nie spełnimy tych warunków, prawo do ulgi nie przysługuje.
Na złożenie formularza mamy 14 dni od zawarcia umowy (a nie przelania pieniędzy). Możemy to zrobić przez internet albo na papierze. Deklarację przesyłamy do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania pożyczkobiorcy.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że termin na złożenie deklaracji jest nieprzywracalny. Nie usprawiedliwia nas nawet choroba.