W piątek w parlamencie zakończyły się prace nad nowelizacją ustawy o CIT oraz niektórych innych ustaw, w tym o VAT. Jednym z najistotniejszych jej elementów jest przedłużenie do końca 2022 r. tzw. tarczy antyinflacyjnej. Ustawa przedłuża do końca 2022 r. obniżone czasowo w związku z inflacją i kryzysem energetycznym stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe (0 zamiast 5 proc.), energię elektryczną i cieplną (5 zamiast 23 proc.) i gaz ziemny (0 zamiast 23 proc.), a także m.in. na niektóre paliwa silnikowe czy nawozy do produkcji rolnej.
Sejm przyjął jedynie porządkowe i doprecyzowujące poprawki zaproponowane w wyniku prac Senatu. Jego istotniejsze propozycje, dotyczące podatku minimalnego czy wysokości podstawowych stawek VAT, zostały przez Sejm odrzucone.
W przypadku podatku minimalnego Senat chciał obniżenia wskaźnika rentowności, od którego zależy stosowanie tej daniny z uchwalonych 2 do 1 proc. Posłowie na to się nie zgodzili. Zgodnie z nowelizacją wskaźnik ten zostanie podwyższony do 2 proc., a sam podatek minimalny, który co do zasady został wprowadzony od 2022 r. w związku z tzw. Polskim Ładem, ulegnie modyfikacji i będzie zawieszony. Podatnicy obowiązani do jego zapłaty zostali z tego zwolnieni od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W praktyce więc w wyniku nowelizacji podatek minimalny zacznie obowiązywać dopiero od 2024 r.
Druga ważna zmiana zaproponowana przez Senat dotyczyła podstawowych stawek VAT. Zgodnie z propozycją rządu przegłosowaną ostatecznie przez Sejm podstawowa 23-proc. stawka VAT i 8-proc. mają być utrzymane do końca 2023 r. Od 2024 r. ich obowiązywanie będzie zaś powiązane z wydatkami na obronność. Nowy mechanizm przewiduje utrzymanie ich na takim poziomie do czasu, kiedy wydatki na obronność będą wyższe niż 3 proc. wartości produktu krajowego brutto. Senat chciał powrotu do podstawowych stawek VAT na poziomie 22 i 7 proc. oraz wykreślenia z nowelizacji mechanizmu powiązania ich obecnej wysokości z wydatkami na obronność. Posłowie te poprawki jednak odrzucili.
Etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta