Aktualizacja: 22.11.2024 03:13 Publikacja: 10.07.2022 20:12
Foto: Adobe Stock
1 lipca zaczęły obowiązywać poprawki do tzw. Polskiego Ładu. Rząd zapewnia, że naprawi i do tego obniżył jeszcze PIT z 17 do 12 proc. Mamy się z czego cieszyć?
Zasadniczo zmiany wprowadzone od 1 lipca do Polskiego Ładu należy ocenić pozytywnie. Jako branża doceniamy zwłaszcza to, że resort finansów zmienił podejście do konsultacji i chce z nami współpracować. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Trzeba przypomnieć, że dla wielu podatników początek roku był bardzo trudny. Wejście w życie tak licznych i istotnych zmian podatkowych w krótkim czasie to był szok, a dla biur rachunkowych okazał się istnym armagedonem. Dziś sytuacja też nie jest łatwa, bo dopiero co uporaliśmy się ze sprawozdaniami finansowymi, a teraz znów czeka nas ogrom pracy i nauki związany z najnowszą nowelizacją i przepisami przejściowymi obowiązującymi już w podatkach za czerwiec. Zmian jest bardzo dużo, a część z nich jest wręcz rewolucyjna, bo pierwszy raz w historii zdarza się, że podatnicy będą mogli dokonać zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. To będzie ogromne wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla księgowych i biur rachunkowych. I choć już jesteśmy zmęczeni, czas nie jest z gumy i brakuje rąk do pracy, będziemy musieli się z tym zmierzyć. Jesteśmy dla podatników i chcemy dla nich jak najlepiej, ale nie wszyscy od razu zyskają na zmianach.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas