Zanosi się na kolejne spory dotyczące zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny. Aby obdarowany był zwolniony z daniny, pieniądze muszą trafić bezpośrednio na jego konto.
Negatywną interpretację (nr 0111-KDIB2-3.4015.1.2022. 1.JKA) w tej sprawie otrzymała podatniczka, która w sierpniu 2021 r. zawarła z ojcem umowę darowizny na kwotę 927 tys. zł. Zgodnie z tą umową ojciec przekazał pieniądze nie na rachunek córki, ale na dwa rachunki jej wierzycieli. Zapłacił w ten sposób za zakup dwóch działek, których właścicielką została córka.
Kobieta zapytała, czy otrzymana przez nią darowizna, mimo przekazania środków na rachunek bankowy wierzycieli, z pominięciem jej rachunku, spełnia warunki zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jej zdaniem – tak. Przekazanie pieniędzy wynikało z pisemnie zawartej umowy darowizny, bezpośrednio na rachunki bankowe wskazane przez obdarowaną. Zachowany został także sześciomiesięczny termin na poinformowanie urzędu skarbowego. Przelew zaś bezpośrednio na konta sprzedawców miał na celu zmniejszenie liczby operacji bankowych i uniknięcie dodatkowych opłat.
Czytaj więcej
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich ma przyjmować coraz więcej skarg dotyczących podatku od spadków i darowizn. Według obywateli fiskus mocno ogranicza ich prawa. Marcin Wiącek podjął więc w tym zakresie interwencję u premiera, który obecnie pełni również funkcję ministra finansów.
Innego zdania był jednak dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Przypomniał, że zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy. Wysokość daniny zależy od grupy podatkowej, do której należy nabywca, ustalonej na podstawie stopnia pokrewieństwa. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy opodatkowaniu podlega nabycie od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej. Zgodnie natomiast z art. 4a ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku darowiznę w ramach najbliższej rodziny, jeżeli zostanie zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy.