Kate Raworth. Ekonomia obwarzanka, kompas dla ludzkości

Wielkie przyspieszenie ludzkiej działalności jest ogromnym obciążeniem dla naszej planety. Ile tej presji Ziemia może znieść, zanim życiodajne systemy, które nas karmią, zaczną się załamywać?

Publikacja: 11.06.2021 18:00

Kate Raworth. Ekonomia obwarzanka, kompas dla ludzkości

Foto: materiały prasowe

Żeby zorientować się, gdzie jesteśmy, odsuńmy na bok wzrost PKB i zacznijmy od nowa. Zadajmy sobie podstawowe pytanie: „Co pozwala ludziom dobrze żyć?". Taki świat, w którym wszyscy możemy żyć z godnością i we wspólnocie, niepozbawieni szans – nie przekraczając możliwości naszej życiodajnej planety. Innymi słowy, musimy się wszyscy zmieścić w Obwarzanku.

Jego koncepcję wizualną naszkicowałam pierwszy raz w 2011 roku, kiedy pracowałam w Oxfamie. Została zainspirowana najnowocześniejszą nauką o systemach Ziemi. Przez ostatnich pięć lat, dzięki rozmowom z naukowcami, działaczami, akademikami i decydentami, odnawiałam i aktualizowałam tę koncepcję, tak by odzwierciedlała najświeższe zmiany w globalnych celach rozwoju i wiedzy naukowej. Pozwolę sobie przedstawić ten jeden obwarzanek na świecie, który na pewno każdemu będzie służył.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich