Erotyka podskórna

"Znikanie pani B" w reżyserii Anny Kazejak na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk otwiera antologię filmów krótkometrażowych „Erotica 2022". Główna bohaterka (Agata Buzek) żyje w rutynowym związku – mąż przestaje zauważać jej potrzeby, a rzeczywistość wokół coraz silniej oddziela to, co jest typowo kobiece i męskie.

Publikacja: 18.12.2020 18:00

Erotyka podskórna

Foto: materiały prasowe

Kolejne nowele stworzone w wyniku zgrania się pięciu polskich reżyserek (oprócz Anny Kazejak są to: Anna Jadowska, Kasia Adamik, Jagoda Szelc i Olga Chajdas) składają się na portrety kobiet, dla których seks staje się obowiązkiem, a emocje podlegają represji. Pierwsze dzieło Anny Kazejak oraz ostatnia część pt. „Nocna zmiana" Olgi Chajdas są najlepsze w tym filmie – oryginalnym, szkatułkowym, ale też niepozbawionym wad filmie.

Dla reżyserek istotne jest słowo i proces nazywania, tego czego wyrazić się często nie da. Z tego powodu do współpracy zaproszono pisarki: Joannę Bator, Gaję Grzegorzewską, Grażynę Plebanek, Ilonę Witkowską oraz noblistkę, które zaznaczyły swoją obecność w języku opowieści. Razem stworzyły dystopijną wizję świata przypominającą tę z seriali „Opowieści podręcznej" czy „Black Mirror". Bohaterki epizodów próbują wyrwać się z patriarchatu, stopniowo rodzi się w nich niezgoda na opresyjny porządek. Wyraża się to zarówno w wyobraźni bohaterek (liryczna nowela „Niedźwiedź" Jadowskiej czy kreacyjna „Mocno" Adamik), ale też i czynach (tarantinowska „Nocna zmiana").

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem