Konkwista na wspak

W fantastyce historie alternatywne należą do ulubionych przez czytelników – przyjemnie dowiedzieć się, że dzieje świata poszły innym torem. Najnowszym przejawem tego nurtu jest powieść Laurenta Bineta zatytułowana niewymyślnie „Cywilizacje". Opiewa najazd Inki Atahualpy na Portugalię i Hiszpanię, a potem zawładnięcie przez Inków zachodnią Europą.

Publikacja: 12.02.2021 18:00

Konkwista na wspak

Foto: materiały prasowe

Binet zmienia historię o 180 stopni i początkowo stara się o symetrię liczb i wydarzeń. Jeśli Pizarro miał niespełna 200 ludzi, to Atahualpa też. Jeśli Hiszpanie więżą władcę Inków i potem go mordują, to u Bineta Inkowie aresztują króla Karola V i ginie on przy próbie ucieczki. Jeśli Hiszpanie małymi siłami stopniowo opanowują imperium Inków, to w wersji alternatywnej też tak się dzieje.

Potem symetria zostaje złamana, bo Europa nie jest jednolita, do każdego kraju i władcy trzeba podchodzić z osobna. Dla Atahualpy pomocne okazuje się w tym dzieło niejakiego Machiavellego. Wódz inkaski kolejno żeni swe księżniczki i wodzów z przedstawicielami rodów królewskich starej Europy, nie mija wiele lat, a Inkowie stają się znaczącą siłą na kontynencie. Ciekawe jest śledzenie, jak zmieniły się życiorysy autentycznych postaci. Pizarro staje się paziem inkaskiej księżniczki, a Michał Anioł i Tycjan nadwornymi artystami Atahualpy.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu