W pułapce melancholii

"Pomyłka" Marty Kwaśnickiej to książka-patchwork, zbudowana z trzynastu niby-rozdziałów, a jednocześnie samodzielnych esejów-miniatur. Całość można czytać na dwa sposoby: jako osobisty dziennik z kształtowania (nie do końca udanego) własnej tożsamości oraz wizję takiego konserwatyzmu, którego w Polsce brakuje.

Publikacja: 24.04.2020 18:00

W pułapce melancholii

Foto: materiały prasowe

W kolejnych opowieściach Kwaśnicka przedstawia następujące po sobie egzystencjalne doświadczenia, które stopniowo kształtują osobowość bohaterki-narratorki: studia, pierwsza korpopraca, zmagania z katolicką wiarą, dziedzictwo rodzinne płynnie łączące się z trudną polską historią XX wieku (Kresy, powojenne przesiedlenia, ziemie odzyskane, komunizm).

Kluczowym momentem wydaje się jednak rozdział poświęcony emigracji, czas, kiedy bohaterka książki po skończonych studiach archeologicznych podejmuje pracę w Anglii. Niewiele jest dzisiaj w polskiej kulturze przedstawień „pokolenia 2004", ludzi, dla których generacyjnym doświadczeniem było otwarcie granic, a w konsekwencji „zmywak" w Niemczech czy Anglii. I choć dzisiaj dominuje obraz tabunów włoskich i hiszpańskich studentów na Erasmusie, zadeptujących chodniki naszych uniwersyteckich miast, to jeszcze dekadę temu kluczowe było jednak otwarcie zachodnich rynków dla polskich absolwentów z dyplomem, którzy nie mieli perspektyw na zatrudnienie w kraju.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów