Natura stawia granice

Istotą sporu toczącego się obecnie, nie tylko w Polsce, jest pytanie o to, czy natura, świat ogranicza w jakiś sposób naszą wolę, dla niepoznaki określaną niekiedy wolnością.

Publikacja: 04.09.2020 18:00

Natura stawia granice

Foto: AdobeStock

Chrześcijaństwo, a wraz z nim inspirowana chrześcijaństwem kultura Zachodu, zawiera w sobie fundamentalne przekonanie: świat jest stworzony, ma sens, w jego zasady i normy wpisana jest logika, której człowiek nie może i nie powinien negować. Drugim związanym z tym elementem jest uznanie bycia stworzeniem, oznaczające przyjęcie, że prawa i zasady wpisane w naturę, ale także przedstawione w Dekalogu, są wyrazem pewnego wyższego sensu, a przyjęcie ich jest wyrazem naszej wolności. To głębokie przekonanie, nawet gdy samo istnienie Boga jest podważane, przetrwało w idei praw człowieka i jego godności, które są niezbywalne i których nie może naruszać nawet nasza wolność.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich