Aleksandra Zagórska, zapomniana Ikona legionów

Podpułkownik Aleksandra Zagórska zmarła w Warszawie pół wieku temu – 14 kwietnia 1965 roku. Zdaniem władz komunistycznych i cenzury o tym, czego dokonała, nie powinni się dowiedzieć czytelnicy gazet drukowanych w PRL. Tylko „Tygodnik Powszechny" – i to w drugiej połowie maja – dostaje zgodę na wydrukowanie informacji-nekrologu.

Aktualizacja: 10.04.2015 17:39 Publikacja: 10.04.2015 04:03

Beata Zubowicz

Beata Zubowicz

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

Cenzorzy pilnują, aby do druku nie przedostały się jakieś bliższe informacje o utworzonej przez Aleksandrę z Radzymińskich Zagórską i liczącej tysiące niewiast Ochotniczej Legii Kobiet. Nie wolno wspomnieć, że ochotniczki uczestniczyły w obronie Lwowa, Wilna, Grodna i Warszawy w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej – zauważa Stanisław M. Jankowski w książce „Dziewczęta w maciejówkach".

Cenzura łaskawie pozwala napisać, że Zagórska brała udział w obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku i walczyła w Armii Krajowej. Że miała Krzyż Walecznych, Krzyż Niepodległości z Mieczami, order Polonia Restituta. Ale nie pozwala – że dostała odznakę „Orlęta" przyznawaną w II RP uczestnikom walk w obronie Lwowa w latach 1918–1919.

Od chwili śmierci Aleksandry Zagórskiej za kilka dni minie równo 50 lat. Niby o wszystkim można dziś głośno mówić. Problem polega na tym, że nikt nie chce słuchać. Legioniści Piłsudskiego czy uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej w III RP wciąż nie odzyskali nazwisk. Klątwa PRL? Kwaśniewskiego, który w latach 90. skutecznie wybierał przyszłość? Pewnie wszystkiego po trochu. Twarze bliższych nam Żołnierzy Wyklętych też poznajemy dopiero od niedawna.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów