Zapomniane wyczyny konspiratorek z AK

Ich zadaniem pod okupacją było zorganizować sieć komunikacji z Polakami wywiezionymi do Niemiec – jeńcami i przymusowymi robotnikami. I zrobiły to. Ryzykowały wszystko.

Publikacja: 07.03.2025 15:17

Irena Komorowska pisała do wywiezionych szyfrowane listy, pozornie szalenie romantyczne. Nikt w IKO

Irena Komorowska pisała do wywiezionych szyfrowane listy, pozornie szalenie romantyczne. Nikt w IKO nie wiedział, że jest żoną gen. Bora-Komorowskiego (na zdjęciu dekadę przed wojną z mężem, wówczas jeszcze podpułkownikiem, przed bramą zamku Świrz niedaleko Lwowa)

Foto: biblioteka.ossolineum.pl/wydarzenia/komorowscy/

Wy jesteście mocni, silni – my słaba płeć”, mówią słowa znanej piosenki. Jednak burzliwa historia naszego kraju często sprawiała, że kobiety brały sprawy w swoje ręce i angażowały się w ryzykowne przedsięwzięcia, z wojaczką włącznie. Także w XX w. Polki miały swój udział w przygotowaniu obronnym kraju, czego wyrazem w czasie wojen o granice świeżo odrodzonego państwa polskiego była Ochotnicza Legia Kobiet, a w niespokojnych latach międzywojennych – Przysposobienie Wojskowe Kobiet. Na tej bazie w czasie II wojny światowej mógł powstać kobiecy oddział dywersyjno-sabotażowy AK „Dysk” pod dowództwem Wandy Gertz i inne komórki polskiego podziemia organizowane przez panie. Mniej znana z nich powstała przy Komendzie Głównej w Warszawie i swoją siecią sięgała daleko w głąb III Rzeszy.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem