Aktualizacja: 27.01.2025 05:22 Publikacja: 20.12.2024 16:22
„Rys”, Adam Waga, Wydawnictwo Literackie
Foto: mat.pras.
Wnowym zbiorze Adama Wagi znajdziemy, jak zwykle u tego poety, reprezentacje wierszy filozoficznych, zgłębiających zasadnicze trudności związane z naszym przeznaczeniem. Poeta z konsekwencją, z tomu na tom, formułuje egzystencjalne pytania i szuka dla nich odpowiedzi w księgach mądrościowych. Biblia i mitologia są nieustanną inspiracją mającą pomóc rozwikłać paradoksy istnienia.
Autor „Ułomków” kreśli obraz człowieka odwracającego się od tradycji, który zerwał związki z wiedzą, jaką gwarantowało nieustanne przemyśliwanie przeszłości. Brak mu orientacji i punktów odniesienia. Poeta eksploruje w swoich wersach znane toposy i biografie, pokazując fiasko człowieka w starciu z kwestiami, których zrozumienie nie daje poczucia satysfakcji. Normy naszego zachowania budzą sporo wątpliwości. Wiara w znacznym stopniu zdewaluowała się, nie łączy ludzi we wspólnotę poszukujących. Wątpliwości rodzi nasza apatia wobec spraw najistotniejszych. Adam Waga to poeta dobrze osadzony we frazach biblijnych, traktujący je jako szanse na nadanie życiu odpowiedniego ciężaru i treści. Ubolewający nad spłaszczaniem przesłań tradycji wielkich tekstów. Widzący byle jakie działanie poprzedzone regresem myślenia. Zwraca naszą uwagę na dzisiejsze transfery powierzchownych myśli.
Z lubelskiego spektaklu „Czechowicz. 20 i 2” wyłania się kontrast między poetycznością tekstów a banałem życia tytułowego poety. A także wieczny tragizm polskiego losu.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Daniel Odija daje się poznać jako poeta. W błahostkach dostrzegający to, co istotne.
Skąd fenomen uzdrawiaczy w USA? Odpowiedzi szuka Matthew Hongoltz-Hetling.
Niejednoznaczność etyczna jest najciekawsza!
Mała Księgowość to program, który na rynku działa już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie nie tylko zdążyliśmy przekonać do siebie tysiące przedsiębiorców i księgowych, ale i zapracowaliśmy na ich lojalność. Wielu z nich jest z nami od początku.
Uwielbiana produkcja na podstawie gry „League of Legends” powraca. Drugi sezon „Arcane” to jeszcze więcej tego samego co poprzednio. Ale czy twórcy podołali oczekiwaniom fanów i dostarczyli serialowe arcydzieło?
System Compliance wymaga zintegrowanego podejścia, obejmującego monitorowanie zmian regulacyjnych, analizę ryzyk związanych z działalnością firmy oraz wprowadzanie mechanizmów kontrolnych i audytowych.
Stany Zjednoczone nie nałożą sankcji i karnych ceł na Kolumbię, po tym jak południowoamerykański kraj zgodził się przyjąć deportowanych z USA imigrantów - poinformował rzecznik prasowy Białego Domu.
W wyniku ataku nożem przez pijanego mężczyznę, do którego doszło w Siedlcach, zmarł 64-letni ratownik medyczny. Do sprawy we wspólnym oświadczeniu odnieśli się minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Politycy zapowiedzieli „podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych”.
Jak zapowiedział papież Franciszek, Kościół katolicki gotowy jest zaakceptować wspólną dla wszystkich chrześcijan datę obchodów Wielkanocy.
26 stycznia w całej Polsce odbywają się wydarzenia zorganizowane w ramach 33. finału akcji organizowanej przez Jerzego Owsiaka – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Fundacja tym razem zbiera środki na onkologię i hematologię dziecięcą.
Poseł PiS Marcin Przydacz powiedział w rozmowie z RMF FM, że „czas funkcjonowania ministra Jacka Siewiery w Pałacu Prezydenckim powoli dobiega końca”. Czym zajmie się dotychczasowy szef BBN?
W wieku 53 lat zmarł pisarz i eseista Marcin Wicha. Za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Meksyk nie zezwolił na lądowanie amerykańskiego samolotu wojskowego, na którego podkładzie znajdowali się deportowani ze Stanów Zjednoczonych migranci - podaje agencja Reutera.
Utrzymywanie dysproporcji w przywilejach tylko dla Ukraińców pogłębia wśród Polaków niechęć wobec nich. Czy więc próba zrównania praw wszystkich cudzoziemców w Polsce nie naprawi naszych relacji?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas