Polacy muszą ratować niemieckie kluby. Miał być wielki rozwój, jest rozczarowanie i ostalgia

Wschodnie Niemcy po zjednoczeniu kraju to był dobry rynek do wydrenowania talentów, a kiepski do inwestowania w kluby. Nowa rzeczywistość okazała się rozczarowaniem - mówi Mateusz Kasprzyk, bloger, znawca futbolu w byłej NRD.

Publikacja: 15.11.2024 15:40

Powitanie kapitanów przed meczem RFN – NRD podczas mundialu w 1974 roku

Powitanie kapitanów przed meczem RFN – NRD podczas mundialu w 1974 roku

Foto: Allsport UK /Allsport/Getty Images

Sześć dni po upadku Muru Berlińskiego, 15 listopada 1989 r., reprezentacja Niemieckiej Republiki Demokratycznej rozegrała swój ostatni w historii mecz eliminacji mistrzostw świata. W Austrii przegrała 0:3 i na finiszu straciła awans na mundial. Jeśli kibice ze wschodnich Niemiec liczyli, że zjednoczenie kraju przyniesie tamtejszemu futbolowi rozkwit, po 35 latach muszą czuć podobną gorycz jak po tamtym blamażu w Wiedniu.

Oczekiwania w NRD na pewno były inne, ale musimy się zastanowić, czy tak naprawdę ta historia mogła się potoczyć inaczej. Uważam, że w Europie nie ma drugiego takiego miejsca jak Niemcy Wschodnie, w którym zmiany polityczne tak bardzo wywróciły „piłkarski stolik” do góry nogami. Oczywiście, jest wiele przykładów klubów zza żelaznej kurtyny, które po gwałtownych zmianach w kraju straciły na znaczeniu na kontynencie: Steaua Bukareszt zdobywała Puchar Europy Mistrzów Krajowych jeszcze w 1986 r., a Crvena Zvezda Belgrad – w 1991 r. Jeśli spojrzymy na demoludy, to – w uproszczeniu – piłka nożna w tych krajach po obaleniu komunizmu trochę podupadła, trzeba było czasu na odnalezienie się w nowej rzeczywistości, w Polsce też. A jednak będę przekonywał, że sytuacja futbolu w NRD była nieporównywalna, a casus zjednoczenia Niemiec pozostaje unikalny.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Ostatnia lekcja”: Przyszłość teatru i złowrogi profesor
Plus Minus
„Suknia i sztalugi”: Sztuka kobiet w wiekach mężczyzn
Plus Minus
„Trakty i kontrakty”: Za garść bursztynów
Plus Minus
„Dzikie pomysły natury. Jak przyroda inspiruje świat nauki”: Nauka od natury
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Plus Minus
„Cassandra”: Opiekuńcza tyrania