Michał Szułdrzyński: Wyrzuceni na śmietnik historii przez transformację

W pierwszych latach rządów PiS Polacy poczuli niesamowitą sprawczość. Wreszcie mieli wrażenie, że nie głosują na mądrali, którzy mówią im, że są głupi, lecz na partię, która obiecuje, że przywróci godność tym, którzy zapłacili największą cenę za transformację. Podobne zjawisko obserwujemy dziś we wschodnich landach Niemiec, ale paradoksalnie też w krajach zachodnich, które nie musiały przechodzić ustrojowej transformacji: w USA, Wielkiej Brytanii, we Francji.

Publikacja: 19.07.2024 10:00

Michał Szułdrzyński: Wyrzuceni na śmietnik historii przez transformację

Foto: AFP

W tym roku wielki bankiet w ambasadzie francuskiej w Warszawie z okazji Święta Narodowego Francji obchodzonego 14 lipca miał w sobie coś katastroficznego. Elegancja, wykwintne jedzenie, ale nikt nie mógł zapomnieć o wyborach, które odbyły się raptem kilka dni wcześniej. Witając gości, ambasador oznajmił, że w najbliższym czasie Francję czekają dwa fundamentalne wydarzenia: inauguracja letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu oraz próba sformowania nowego rządu po zarządzonych przez prezydenta Emmanuela Macrona przyspieszonych wyborach, na które się zdecydował po fatalnych dla niego wynikach elekcji posłów do Parlamentu Europejskiego. – Datę rozpoczęcia igrzysk i ich szczegółowy plan mogę państwu podać od razu. Inaczej jest jednak ze składem i datą zaprzysiężenia nowego rządu – zażartował ambasador.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji