Ekologiczne rolnictwo, nazywane też organicznym lub bio, przedstawiane jest jako przyjazne przyrodzie i środowisku, produkty z jego plonów zaś – zdrowsze i smaczniejsze. Czy taki marketing jest zgodny z prawdą? Badania i obserwacje wskazują, że nie do końca.
Czytaj więcej
Konflikt pomiędzy gejami i lesbijkami a transseksualistami i fetyszystami stał się jednym z głównych tematów dyskusji w zachodniej prasie. Spór ten zaczął się także w Polsce.
Rudolf Steiner – filozof, ezoteryk i twórca ekologicznego rolnictwa
Rolnictwo ekologiczne ukształtowało się w XX wieku. Jego austriacki twórca Rudolf Steiner był filozofem i zwolennikiem ezoteryki. Walczył z coraz popularniejszymi nawozami, dzięki którym rośliny wydawały obfitsze plony. Nawozy dla roślin są bowiem czymś w rodzaju suplementów dla ludzi i zwierząt – zawierają dodatkowe składniki odżywcze oraz mikro- i makroelementy niezbędne do wzrostu upraw. Steiner zamiast tego optował za tradycyjnym nawożeniem pól gnojem, niechętnie podchodząc do wykorzystywania obu możliwości.
Co jednak kluczowe, Austriak wierzył, że Ziemia pozyskuje specjalną energię z kosmosu, trafiającą tutaj poprzez bydlęce rogi. Dowiedział się o tym, jak twierdził, ze swoich wizji. Był zresztą znany także jako jasnowidz. Przygotował szczególne praktyki rolnicze polegające na zakopywaniu w polach rogów bydła, nieraz sproszkowanych i mocno rozcieńczonych wypełniaczem. Miało to wzmocnić uprawy i uczynić plony zdrowszymi dla ludzi.
Rudolf Steiner odrzucał mikroby jako przyczynę porażenia roślin. Uważał, że prawdziwym powodem chorób jest oddziaływanie Księżyca na glebę. Twierdzenia te głosił po I wojnie światowej, kiedy o istnieniu mikroorganizmów wiedziano już od dawna, podobnie jak o ich roli w wywoływaniu chorób u roślin i zwierząt. Jeśli chodzi o ochronę upraw przed szkodnikami, Steiner twierdził, że skutecznym sposobem będzie zbieranie chwastów, owadów czy gryzoni, palenie ich, a następnie rozsypywanie uzyskanego popiołu po polach.