Tanya Talaga: Rasizm, śmierć i brutalne prawdy o Kanadzie

Tym, co na przestrzeni dziejów zawsze zawodziło rdzennych mieszkańców, jest kanadyjskie społeczeństwo. Jak mówi muzyk Gord Downie: „całe życie byliśmy uczeni odwracać wzrok. Kiedy porównujesz tę sytuację z tym, co się działo w kwestii praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych, widzisz tam rosnącą presję, żeby nie odwracać oczu, żeby wstawać i walczyć. Tu jest inaczej”.

Publikacja: 03.02.2023 17:00

Instalacja artystyczna poświęcona dzieciom Pierwszej Nacji na schodach The Vancouver Art Gallery, 15

Instalacja artystyczna poświęcona dzieciom Pierwszej Nacji na schodach The Vancouver Art Gallery, 15 sierpnia 2021 r.

Foto: Elena_Alex_Ferns/Shuttterstock

Kanadyjski Trybunał Praw Człowieka 26 stycznia 2016 roku orzekł, że rząd Kanady dopuścił się dyskryminacji rasowej wobec 163 tysięcy rdzennych dzieci. Stwierdził, że władze nie zdołały wdrożyć Zasady Jordana i że INAC pozwolił, żeby padały one ofiarą wojny o władzę.

Nakazano rządowi zrobić z tym porządek. Nowy gabinet Justina Trudeau przyjął orzeczenie z zadowoleniem, a w marcu 2016 roku Ottawa ogłosiła, że na opiekę nad dziećmi przeznaczy 71 milionów dolarów. Wysłała też do Trybunału wnioski prawne, aby udowodnić, że zrobiono to, co należało. Ale kwota ta była znacznie niższa od tej, której spodziewało się First Nations Caring Society, według którego, aby rozwiązać wszystkie problemy, należało wydać 216 milionów dolarów. Blackstock zwróciła uwagę na to, że w 2012 roku konserwatywny rząd twierdził, że dziura w budżecie wynosi 108,1 miliona dolarów. W stosunku do szacunków na rok 2016 nadal było to żałośnie mało. Władze zapowiedziały, że dołożą kolejne setki milionów, ale ostateczną kwotę ujawni dopiero po następnych wyborach federalnych, w 2019 roku.

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich