Aktualizacja: 05.11.2024 18:52 Publikacja: 13.01.2023 17:00
Nowy minister bezpieczeństwa Itamar Ben-Gewir (na zdjęciu) jest zwolennikiem deportacji arabskich obywateli Izraela, którzy „nie są lojalni” wobec państwa żydowskiego. Popiera też poszerzenie skali osadnictwa żydowskiego na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu, a także aneksję tych obszarów
Foto: EMMANUEL DUNAND/AFP
Wielka demonstracja w Tel Awiwie w tydzień po zaprzysiężeniu nowego rządu Beniamina Netanjahu – nazywanego powszechnie Bibim – była przejawem społecznego niezadowolenia ze składu nowego gabinetu. Największy sprzeciw budzi nowy minister sprawiedliwości Jair Lewin, bliski przyjaciel premiera. Netanjahu powierzył mu stanowisko, by ten przeorał systemu praworządności i podporządkował go elicie partyjnej. „To właśnie ta nominacja powinna wstrząsnąć wszystkimi obawiającymi się dramatycznych zmian w systemie sprawowania władzy” – pisali komentatorzy dziennika „Jediot Achronot”.
Jak pandemia Covid-19 odcisnęła się w literaturze? Odpowiedzi udziela „Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach” Sequoi Nagamatsu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Polski „Puppet House” nie tylko w Halloween napędzi graczom strachu!
Samotne życie nie zawsze jest doświadczeniem złym – przekonują autorki książki „Epidemia samotności”.
Ten spektakl uświadamia nam, że nie ma jednego „normalnego” schematu funkcjonowania ludzkiego umysłu.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Cieszy mnie, że w polskiej literaturze wciąż płynie spokojny strumień opowieści tożsamościowych, bo to pokazuje, że nie jesteśmy monokulturą i że można o tym mówić bez patosu i tłumaczenia się.
Amerykanie 5 listopada wybierają 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O urząd walczą obecna wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris oraz były prezydent, kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Prawdopodobnie o wyniku wyborów zdecyduje siedem tzw. wahających się stanów (ang. swing states).
Donald Trump oddał głos w wyborach prezydenckich w Palm Beach na Florydzie. W wyborach, które odbywają się 5 listopada Trump walczy o urząd prezydenta jako kandydat Partii Republikańskiej z Kamalą Harris, kandydatką Partii Demokratycznej, obecną wiceprezydent USA.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Januszem Reiterem, byłym ambasadorem RP w USA, na temat podziałów społecznych i politycznych, które wstrząsają Ameryką tuż przed wyborami prezydenckimi. Wybory te, zdaniem Reitera, mogą przesądzić o przyszłości Stanów Zjednoczonych i ich roli na arenie międzynarodowej.
Papież Franciszek złożył we wtorek wizytę domową Emmie Bonino – polityk, która w 1975 roku współtworzyła Centrum Informacyjne ds. Sterylizacji i Aborcji (CISA).
Unia Europejska ma nadzieję na wygraną Kamali Harris. Nawet jeśli nie we wszystkich sprawach się z nią zgadza.
Ustawodawca nie wprowadził jednej minimalnej odległości punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych od miejsc chronionych. Dlatego to, jakie ograniczenia uchwali dana gmina, zależy od indywidualnych uwarunkowań - w tym od jej topografii.
Wojna na Bliskim Wschodzie zakończy się za dwa miesiące, potem będziemy mieli wybory w Izraelu, po których powstanie zupełnie inny rząd – uważa Ami Ajalon, były szef Szin Betu, izraelskiej służby bezpieczeństwa, z którym rozmawiała „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas