Franciszek, wojna i pokój

Franciszek twierdzi, że pokój jest wartością nadrzędną. Nie można jednak interpretować jego nauczania w taki sposób, że prowadzenie przez Ukrainę walki zbrojnej nie ma uzasadnienia moralnego.

Publikacja: 01.07.2022 10:00

Cmentarz w Mikołajewie na południu Ukrainy, 21 marca 2022 r.

Cmentarz w Mikołajewie na południu Ukrainy, 21 marca 2022 r.

Foto: BULENT KILIC/AFP

W przemówieniu wygłoszonym podczas wizyty w byłym obozie Auschwitz-Birkenau, 28 maja 2006 r., Benedykt XVI mówił, że grupa zbrodniarzy obiecywała wielkość, przywrócenie honoru i znaczenia narodowi, a posłużyła się nim jako narzędziem swojej żądzy panowania. Czy słowa te nie oddają dzisiejszej sytuacji za naszą wschodnią granicą? Dziś też słyszymy, jak Władimir Putin deklaruje, że chodzi o przywrócenie wielkości, honoru i znaczenia narodowi, podczas gdy wiemy, że w rzeczywistości celem jest spełnienie żądzy panowania nad innymi. Ponieważ Ukraina nie chce się zgodzić na ten status, jesteśmy świadkami jej niszczenia przez Rosję. Ukraina jest dziś ofiarą, którą społeczność międzynarodowa musi bronić.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Plus Minus
„Czechowicz. 20 i 2”: Syn praczki i syfilityka
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Plus Minus
„ale”: Wschodnia aura
Plus Minus
„Inwazja uzdrawiaczy ciał”: W poszukiwaniu zdrowia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Plus Minus
„Arcane”: Animowana apokalipsa
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku