Niskie podatki i droga do nieszczęścia

Podatnicy amerykańskiego miasteczka Grafton przehandlowali wszystkie wygody dostępne mieszkańcom sąsiedniego Canaan, będące efektem dobrze dofinansowanych usług publicznych, za około 70 centów dziennie.

Publikacja: 25.03.2022 17:00

Z badań wynika, że amerykańskie miasta z dobrze dofinansowanymi usługami publicznymi – jak Canaan –

Z badań wynika, że amerykańskie miasta z dobrze dofinansowanymi usługami publicznymi – jak Canaan – mają szczęśliwszych mieszkańców niż takie jak Grafton, którym tego brakuje. Różnica odczuwanego szczęścia utrzymuje się we wszystkich segmentach społeczeństwa: biednych i bogatych, lepiej i gorzej wykształconych, po ślubie i bez niego, starych i młodych, chorych i zdrowych. Na zdjęciu spotkanie mieszkańców Grafton z aktywistami Free Town Project (Projekt Wolne Miasto), na którym przybyli chcą się dowiedzieć, dlaczego ich miasteczko zostało wybrane do tego projektu, 19 czerwca 2004 r.

Foto: AP Photo/Lee Marriner/east news

Ostateczny cel wolnomiasteczkowców opisała Ayn Rand w swo­jej powieści „Atlas zbuntowany". Tam ukryta przed światem grupa przemysłowców zakłada w wąwozie zwanym Gardzielą Galta wy­wrotowe społeczeństwo rządzone regułami całkowicie wolnego rynku. Kapitalistyczna utopia kontrastuje z resztą Stanów Zjedno­czonych, gdzie pasożytnicze interwencje rządu doprowadzają do upadku współzależne przedsiębiorstwa, takie jak linie kolejowe, kopalnie miedzi czy huty, przez pozbawienie ich podstawowych su­rowców. Cały świat poza Gardzielą pogrąża się w ciemnym wieku bezprawia.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem