Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 28.01.2021 19:20 Publikacja: 29.01.2021 18:00
„Kobiety wnoszą swój wkład do Kościoła na swój własny sposób, kontynuując siłę i czułość Maryi, Matki” – pisał papież Franciszek. Trudno nie zadać pytania, czy owa „czułość Maryi” nie jest jakoś związana z posługą diakońską (na zdjęciu audiencja generalna w Watykanie, 2017 r.)
Foto: EAST NEWS
Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity" – to nowe brzmienie fragmentu 230. kanonu kodeksu prawa kanonicznego. O jego zmianie papież Franciszek poinformował 11 stycznia tego roku w dokumencie zwanym motu proprio, zatytułowanym „Spiritus Domini".
Do tej pory kanon 230. do posługi akolity i lektora dopuszczał jedynie mężczyzn. Teraz – gdy decyzja papieża zostanie już zaakceptowana przez krajowe episkopaty i przygotowane zostaną normy określające ów „wiek i przymioty" – akolitami i lektorami będą być mogły również kobiety. Jako akolitki będą nieść krzyż w czasie procesji, podawać księgi liturgiczne, pomagać w przygotowywaniu darów, przygotowywać ołtarz w czasie liturgii, asystować przy okadzaniu darów i wreszcie rozdzielać Komunię Świętą i porządkować naczynia liturgiczne. Lektorki mogą jeszcze mniej, a mianowicie czytają Słowo Boże w czasie liturgii.
Sława Davida Hockneya działa z magnetyczną siłą. Od pierwszego więc dnia jego wystawa w Paryżu ściąga tłumy, a j...
Rzadko zdarza się spektakl, który przeżywa się w takich emocjach jak „Dziady” Mai Kleczewskiej z teatru w Iwano-...
Wokół modelu opieki nad dziećmi w Szwecji i Norwegii narosło wiele mitów. Wyjaśnia je w swoich reportażach Macie...
„PGA Tour 2K25” przypomina, że golf to nie tylko rodzaj kołnierza czy samochód.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kluczem do rozwoju emocjonalnego dziecka jest doświadczenie, a nie informacja – wyjaśnia Jonathan Haidt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas