Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 06.01.2022 13:20 Publikacja: 06.01.2022 13:20
Kadr z filmu "Lamb"
Foto: materiały prasowe
W „Lamb" Valdimara Jóhannssona są też echa nordyckich baśni, gdzie ludzie mogą wysłuchiwać swoich historii w brzuchu wilka, który ich zjadł... Tutaj tytułowe jagnię rodzi się na farmie Marii i Ingvara. Na ciele dziecka tkwi głowa jagnięcia. Dla otępiałych z bólu ludzi to okazja do pokochania kogoś, do wypełnienia pustki. Kładą więc tę dziwną hybrydę do łóżeczka, nazywają Adą, jak utraconą córkę. Film Jóhannssona część krytyków nazywa horrorem. Mimo niespodziewanych zwrotów akcji, mimo atmosfery niepokoju, „Lamb" jest również opowieścią o potrzebie uczucia, macierzyńskiej miłości, samotności ludzi, którzy mieszkają pod jednym dachem, ale po tragedii nie potrafią być dla siebie wsparciem. Żyją wśród codziennych obowiązków i nagle chwytają się czegokolwiek, co może przynieść nadzieję. Tylko czy ta chwila może trwać? Co będzie, jeśli zjawi się w ich domu ktoś z zewnątrz? Osadzona w śnieżnych bezkresach opowieść okazuje się skomplikowana i głęboko ludzka. Debiutant z Islandii, który dotąd pracował przy filmach jako technik w pionie operatorskim, wykazał się sprawnością reżyserską i umiejętnością budowania nastroju. Świetna jest w głównej roli Noomi Rapace, hollywoodzka gwiazda, która urodziła się w Szwecji, a wychowała w Islandii. Zmontowała „Lamb" Agnieszka Glińska, film jest polską koprodukcją. Brawo dla naszych rodzimych producentów za wejście w tak nieoczywisty, a jednocześnie tak ciekawy projekt.
„Cannes. Religia kina” Tadeusza Sobolewskiego to książka o festiwalu, filmach, artystach, świecie.
„5 grudniów” to powieść wybitna. James Kestrel po prostu zna się na tym, o czym pisze; Hawaje z okresu II wojny,...
„BrainBox Pocket: Kosmos” pomoże poznać zagadki wszechświata i wyćwiczyć pamięć wzrokową.
Naukowcy zastanawiają się, jak rozwijać AI, by zminimalizować szkody moralne.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
„The Electric State” to najsłabsze dzieło w karierze braci Russo i prawdopodobnie najdroższy film w historii Net...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas