Aktualizacja: 09.09.2021 14:29 Publikacja: 09.09.2021 14:29
Foto: materiały prasowe
Kuba Michalczuk w swoim fabularnym debiucie sięgnął po komediodramat Marka Modzelewskiego „Wstyd". Sztuka była w 2019 r. wystawiona w warszawskim Teatrze Współczesnym, teraz trafia na ekran pt. „Teściowie". I choć nie wychodzi poza teren domu weselnego, ani przez chwilę nie wydaje się statyczna.
Pan młody nie zjawił się przed ołtarzem, ślub odwołany, panna młoda w rozpaczy zamknęła się w domu. Tylko że przyjęcie weselne już opłacone, goście zaraz się zjawią. Fundatorzy – rodzice pana młodego – decydują się niczego nie odwoływać. Wśród przekąsek i dobrych alkoholi goście zapominają, że państwa młodych nie ma. Ale pamiętają o tym niedoszli teściowie – wykształceni, zamożni rodzice chłopaka i pochodzący z prowincji skromni, prości rodzice dziewczyny. Łącząca ich pozorna przyjaźń pęka. Odzywają się uprzedzenia, ukryta pod uśmiechami pogarda. Kobiety nie ukrywają wzajemnych pretensji, mężczyźni początkowo się bronią, ale wkrótce ulegają nastrojom żon. A przy okazji wychodzą na jaw tajemnice. Modzelewski i Michalczuk pokazują dwie Polski. Kraj podzielony, nieukrywający głębokich konfliktów i braku tolerancji dla innych.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Oto prawdziwa nauka płynąca z „Na smyczy Kremla”: powierzchnia życia politycznego w Europie i gdzie indziej jest tylko pozornie tym, czym się wydaje i za co ją bierzemy.
I cóż, że z Czech, skoro „Kingdom Come: Deliverance II” cieszy i na dodatek bawi.
Zależność pomiędzy gatunkami zwierząt przypomina relację ludzi, którzy znali się w szkole, ale ich drogi się rozeszły.
„3000 metrów nad ziemią” dzieli widzów. Jedni się bawią, drudzy są rozczarowani.
KinoGram, kino mieszczące się w przestrzeni Fabryki Norblina, zaprasza na dwa autorskie cykle. W programie wydarzeń cyklicznych zobaczymy klasykę europejskiego kina, czyli Podwójne Życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz dokument Against Gravity o Jeanie Paulu Gaultier.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski waha się, ale nie jest obecnie gotowy do sfinalizowania umowy o wydobyciu surowców mineralnych ze Stanami Zjednoczonymi z powodu „szeregu problematycznych kwestii” w ramach proponowanej umowy - donosi Sky News, powołując się na anonimowych ukraińskich urzędników wysokiego szczebla.
Agencja Associated Press pozwała trzech urzędników administracji Trumpa w związku z odmową dostępu do wydarzeń prezydenckich. W pozwie agencja powołuje się na wolność słowa, prosi też sędziego o uchylenie zakazu.
Elon Musk może być o krok od uratowania swojej wartej 44 miliardy dolarów inwestycji w serwis X. Reklamodawcy wracają, a wycena firmy rośnie. „Najlepszą rzeczą, jaka mu się przydarzyła, było postawienie na Trumpa” – mówi jeden z ekspertów.
Negocjatorzy z USA poinformowali Ukrainę, że Stany Zjednoczone mogą wyłączyć dostęp do sieci Starlink jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie minerałów - podaje Reuters. Groźbę tę miał ponowić również podczas rozmów w Kijowie wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.
„Jak ocenia Pani/Pan podjęcie przez administrację Donalda Trumpa rozmów z Rosją?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Spotkanie z sekretarzem Marco Rubio potwierdziło trwałość sojuszu polsko-amerykańskiego i świetne stosunki dwustronne między USA a Polską - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski podczas krótkiej konferencji po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Markiem Rubio.
Poseł, który ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, nie może wykonywać swojej działalności ani pobierać uposażenia – zdecydował Sejm.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas