Tomasz P. Terlikowski: Początek drogi walki z pedofilią

Miałem wiele wątpliwości po powstaniu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Polityczne uwikłania, styl jej powoływania sprawiał, że obawiałem się, że będzie ona markować działania. Tak się jednak nie stało i za to serdecznie dziękuję zarówno jej przewodniczącemu prof. Błażejowi Kmieciakowi, jak i całemu zespołowi za ich pracę i zaangażowanie. Wielu pokrzywdzonych podkreśla profesjonalizm i empatię pracowników i członków komisji, a spór, w jaki weszła ona z Kościołem hierarchicznym, ukazuje, że nie obawia się niewygodnych z perspektywy władzy problemów.

Publikacja: 30.07.2021 18:00

Tomasz P. Terlikowski: Początek drogi walki z pedofilią

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Raport, który właśnie został opublikowany, jest na to kolejnym ważnym dowodem. Jeśli czytać go uważnie, uderzają bowiem dwie kwestie. „Wszystko wskazuje na to, że w latach 2001–2008 można mówić o systemowym tuszowaniu molestowania seksualnego dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia przez niektórych duchownych katolickich w Polsce" – czytamy w dokumencie. I choć można powiedzieć, że dla ludzi obserwujących problem wykorzystania seksualnego nieletnich w Kościele nie jest to tajemnicą ani zaskoczeniem, to dobrze, że taki wniosek znalazł potwierdzenie w raporcie. Ale jest i drugi, nie mniej istotny, element, a mianowicie fakt, że z tego dokumentu wynika także, że w polskich sądach istniało systemowe lekceważenie ofiar i powagi przestępstwa pedofilii. Kary nakładane na przestępców seksualnych były śmiesznie niskie, obrażające ofiary i niezapewniające im nie tylko poczucia sprawiedliwości, ale nawet bezpieczeństwa. Nie troszczono się i nadal się nie troszczy o pomoc psychologiczną czy psychiatryczną dla ofiar ani o wsparcie prawne dla nich. A jeśli dodać do tego fakt, że wielu – szczególnie tych lepiej ustawionych społecznie sprawców – w ogóle jest w stanie uwolnić się od odpowiedzialności, to obraz stanie się naprawdę dramatyczny.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu