Turysta zwiedzający Toskanię podziwia krajobrazy, smakuje wina i dzieła sławnych artystów, a przede wszystkim spaceruje oczarowany cudownymi miastami i miasteczkami. Dla architektów ważne są przemiany stylu, sposobów wznoszenia budowli i inne profesjonalne zagadnienia, ale dla człowieka, który zwiedza europejskie kraje, by zrozumieć siebie i dzieje swojej cywilizacji – miasto jest zespołem znaków, które trzeba odkryć i umieć odczytać.
W kamieniu toskańskich miast zapisano bowiem dzieje niepodległości i wolności, a częściej ich braku. Lekcja historii prowadzona przez muratorów jest jasna i zrozumiała, a styl epoki nie kłamie i świadczy o momentach świetności lub o nędzy upadku. Charakter historycznego centrum toskańskich miast z wielką precyzją wskazuje datę utraty niepodległości.
Architektura wolnych republik
Pierwsze padło Arezzo – niezależna republika od 1098 roku, z własnym uniwersytetem od 1252 roku. Najważniejsze budowle, jak romańska Santa Maria della Pieve o gigantycznej wieży, olbrzymia gotycka katedra pod wezwaniem św. Donata, wielkie opactwo benedyktynów, bazyliki Franciszkanów i Dominikanów (ze słynnym krucyfiksem Cimabue), a także wiele innych ważnych kościelnych i świeckich budowli powstało przed utratą niepodległości w 1384 roku. Głoszą one chwałę i gospodarczą potęgę miejskiej republiki. Dowodzą znaczenia i bogactwa mieszczan.
Najwspanialsze pałace patrycjatu Arezzo noszą ślady późniejszych przeróbek, ale i dziś świadczą o swych romańskich, najpóźniej gotyckich, początkach. Przykładem jest dom rodzinny sławnego ojca historii sztuki, Vasariego, w którym renesansowy architekt, malarz i intelektualista złożył swoje archiwum. Poza tą wspaniałą kolekcją pozostawił jeszcze rodzinnemu miastu tzw. Loggię Vasariego, która – mimo swej renesansowej elegancji i wdzięku – nie może się równać wspaniałością z budowlami, jakie projektował we Florencji. Nikogo nie powinno dziwić, że najokazalszą budowlą miasta jest obiekt militarny – górująca nad doliną Arno Fortezza Medicea, zbudowana przez Antonio da Sangallo (Młodszego) w latach 1538–1560.
Potęga Pizy i jej floty powstała w X wieku i szybko rosła wraz z uzyskaniem praw miejskich w 1081 roku. Tu też powstaje jeden z najstarszych uniwersytetów (1343). Miasto od momentu uzyskania niezawisłości i prawa do wyboru margrabiów, wykazuje wielką energię militarno-polityczną i wzbogaca się na wyprawach przeciwko Saracenom z Sardynii, Korsyki i Sycylii. Jej flota zwycięsko walczy z Bizancjum, arabskim Tunisem i konkurentką – Genuą. W tym czasie posiada najpotężniejszą – obok Genui i Wenecji – flotę na Morzu Śródziemnym i jest ważnym sprzymierzeńcem krzyżowców, których przeprawia do Ziemi Świętej, na czym zresztą doskonale zarabia. Miasto przykłada się do zdobycia Jerozolimy, a następnie zakłada liczne faktorie na wyspach i u wybrzeży Lewantu. Nic dziwnego, że z XI i XII wieku pochodzą najważniejsze zabytki miasta: olśniewająca katedra, zbudowana za złoto zdobyte na Saracenach z Palermo, ogromne baptysterium i ówczesny „ósmy cud świata" Krzywa Wieża. Wraz z niezwykłym cmentarzem dla patrycjatu tworzą one wielki kompleks zwany Campo dei Miracoli.