Aktualizacja: 27.03.2015 00:57 Publikacja: 27.03.2015 00:57
Zagadnieniu świętości i jakości życia Krzysztof Zanussi poświęcił film „Dotknięcie ręki”, gdzie główną rolę zagrał Max von Sydow
Foto: Filmoteka Narodowa
Pytanie: „świętość życia czy wartość życia?" jest wyrazem pewnej rozterki, z którą spotykamy się wszyscy w dzisiejszym życiu intelektualnym, filozoficznym Europy i całego świata. I myślę, że warto ją – nawet tak bardzo po amatorsku – określić, bo będziemy się z tym problemem stykali, a konsekwencje tej rozterki są daleko idące. Europa, szczególnie Europa Zachodnia, w swojej kulturze łacińskiej wysoko ceniła rozum – ratio. Był on dla nas gwarantem trafnego rozwiązywania problemów. Rozumem można dojść prawdy, rozumem można rozwiązać nasze konflikty i nasze własne problemy. I to nastawienie, które jako odpowiedź na iluminizm wybuchło z niezwykłą siłą, jest ciągle żywe.
Zawsze mieliśmy poczucie, że z emocjami należy sobie radzić, kontrolować je i panować nad nimi. Dzisiejsze czasy są oczywiście ucieleśnieniem racjonalizmu. A racjonalizm niechętnie toleruje takie pojęcia, takie wartości, takie przestrzenie myślowe, które dotyczą rzeczy z natury irracjonalnych. Takich na przykład jak wiara. Wiara, czyli Tajemnica. Z tym rozum sobie źle radzi. Rozum naturalnie chce przeniknąć Tajemnicę, czyli ją zwalczyć. I kiedy patrzymy dzisiaj na nasze zapatrywania na życie, to najpowszechniejsze jest mniemanie, że człowieczeństwo jest pewną wartością, która stanowi kontinuum, to znaczy można być bardziej albo mniej człowiekiem. Bardzo mało albo nawet bardzo dużo. To „człowieczeństwo stopniowane" jest wyrazem poglądu, że wartość życia może być większa lub mniejsza. Jak jest bardzo mała, to można ją właściwie przekreślić. Można powiedzieć również, że czasem wartość życia jest zerowa. I wiadomo, że takie odczucia leżały u podłoża nazistowskiej eksterminacji.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Lubię też wyrażać swoich bohaterów poprzez muzykę – ich upodobania pomagają mi ich lepiej zbudować.
System szkolnictwa za panowania Ludwika XVI wypuszczał najlepiej wykształconych naukowców i technokratów na świecie.
Na papierze „Dzień” brzmi jak telenowela o nowojorskim patchworku. Za sprawą talentu Michaela Cunninghama staje się dramatem o tym, jak pandemia zwolniła wielu ludzi z uciążliwych obowiązków. Nie muszą już chodzić do biura czy odprowadzać dzieci do szkoły, ale stają się jeszcze bardziej samotni.
Nie jestem piewcą jakiejś utopii, w której Krzysztof Bosak będzie szedł wraz z Donaldem Tuskiem w kwietnym wieńcu na szyi i śpiewał „Kumbaya, oh, Lord, kumbaya”. Rywalizacja jest i niech dalej będzie, ale chodzi o to, żeby wyżej punktowana była współpraca.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas