Obecnie, w obliczu wojny w Ukrainie, na czoło wyzwań związanych z rolnictwem wysuwa się zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak należy mieć nadzieję, że gdy sytuacja będzie się uspokajać, temat ochrony bioróżnorodności w UE wróci do głównego nurtu działań.
Innowacje na polach
W realizacji tej idei z pewnością pomocne będą nowoczesne rozwiązania. W jaki sposób innowacje mogą wspierać i promować bioróżnorodność?
– Zmiany zachodzące we wspólnej polityce rolnej określiły kierunek rozwoju europejskiego rolnictwa. Zmierza on w stronę rolnictwa zrównoważonego, czyli de facto takiego, z jakim mamy do czynienia w Polsce. Wzmocnieniu uległo postawienie na bioróżnorodność. To słuszne podejście, gdyż nastawienie rolnictwa na maksymalizację zysku doprowadziło do monokultury. To oznacza stopniową degradację gleby i konieczność stosowania coraz większych dawek nawozów i środków ochrony roślin – mówi „Rzeczpospolitej” Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. – Można tego uniknąć dzięki umiejętnemu stosowaniu na szeroką skalę bioróżnorodności. Z pewnością nowoczesna wiedza i innowacje będą w tym pomocne – dodaje.
Eksperci Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) w komentarzu dla „Rzeczpospolitej” wskazują, że podstawą powstawania innowacji w rolnictwie powinna być szeroka wiedza na dany temat. – Dlatego dobrze, jeśli każda innowacja jest w mniejszym lub większym stopniu wynikiem prac badawczo-rozwojowych zrealizowanych w ośrodkach badawczych. W ostatnich latach jednym z najważniejszych kierunków badań naukowych związanych z rolnictwem stała się bioróżnorodność. Ich efektem jest dość duża ilość uporządkowanej wiedzy z tego zakresu – podkreślają.
NGT zamiast GMO
Unia Europejska w ubiegłym roku podjęła decyzję, że zamierza rozwijać nowe techniki genomiczne (NGT). To alternatywa wobec GMO, które w unijnych społeczeństwach nie cieszą się popularnością. Jak wskazują eksperci FBZPR, w praktyce oznacza to, że badania pójdą w kierunku poprawy cech roślin (w ramach jednego gatunku). Komisja Europejska uznała, że rośliny pochodzące z NGT mogą potencjalnie przyczynić się do realizacji celów EZŁ, w szczególności strategii „od pola do stołu” i strategii bioróżnorodności, oraz celów ONZ na rzecz większej odporności i zrównoważony system rolno-spożywczy.