Handel na Allegro to nic innego jak działalność gospodarcza

Jeśli podatnik handluje na Allegro i realizuje transakcje za pośrednictwem specjalnie do tego celu prowadzonego konta bankowego, prowadzi działalność gospodarczą

Aktualizacja: 28.05.2009 07:51 Publikacja: 28.05.2009 07:00

O skali działalności gospodarczej świadczą koszty jej prowadzenia, m.in. prowizje Allegro oraz koszt

O skali działalności gospodarczej świadczą koszty jej prowadzenia, m.in. prowizje Allegro oraz koszty przesyłek pocztowych

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Wynika tak z wyroku WSA w Opolu z 4 marca 2009 r. (I SA/Op 239/08). [/b]

Organy podatkowe obu instancji postawiły podatnikowi zarzut prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży wysyłkowej. Zdaniem organów podatkowych ilość dokonanych przez podatnika transakcji, ich przeprowadzenie w sposób powtarzalny i zorganizowany na własny rachunek z nastawieniem na zysk, w pełni uzasadniały uznanie, że czynności sprzedaży w ramach aukcji internetowych, miały charakter pozarolniczej działalności gospodarczej, która powinna być opodatkowana na zasadach określonych w ustawie o PIT.

[srodtytul]Bezskuteczne odwołanie [/srodtytul]

Organy podatkowe poczyniły swoje ustalenia na podstawie historii rachunku bankowego, czynności sprawdzających przeprowadzonych w firmie prowadzącej portal aukcyjny Allegro oraz informacji Poczty Polskiej dotyczących poniesionych kosztów przesyłek. Na tej podstawie fiskus przyjął, że podatnik prowadził niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Dochód z niej ustalił w drodze oszacowania.

Podatnik nie zgodził się z tymi ustaleniami. Złożył skargę do sądu. Jednak bezskuteczną. WSA odrzucił ją.

Sąd stwierdził, że ponieważ podatnik nie złożył w określonym ustawowo terminie zeznania, a tym samym nie wykazał dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej, a w konsekwencji podatku należnego z tego tytułu, zaistniały ustawowe przesłanki do dokonania określenia zobowiązania podatkowego w formie decyzji.

[b]Sąd zgodził się z organami podatkowymi co do uznania dokonywanej przez podatnika sprzedaży za pośrednictwem aukcji prowadzonych[/b] na portalu Allegro, jako pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem WSA, analizując zakres dokonywanej sprzedaży, rodzaj towarów oraz stwierdzony sposób realizacji poszczególnych umów sprzedaży zawieranych w formie aukcji internetowych, nie sposób nie zauważyć, że była to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny rachunek.

Sąd zauważył, że w okresie objętym kontrolą podatnik dokonał łącznej sprzedaży ponad 600 artykułów, przeprowadzając od kilkunastu do kilkudziesięciu transakcji w każdym miesiącu. Do realizacji transakcji wykorzystywał posiadane w tym celu konto bankowe, na które wpływały środki finansowe pochodzące od nabywców towarów.

Sąd nie zgodził się również z zarzutem dotyczącym błędnego oszacowania podstawy opodatkowania.

[srodtytul]Urzędnicy nie mieli wyboru[/srodtytul]

Nie można było zastosować przy szacowaniu metody porównawczej wewnętrznej, bo skarżący nie prowadził działalności gospodarczej w poprzednich okresach, jak również metody porównawczej zewnętrznej, bo warunki prowadzenia przez niego działalności różniły się znacznie od tych podatników, którzy zarejestrowali działalność i w związku z tym ponosili udokumentowane koszty, w tym na nabycie towarów handlowych. Do zastosowania metody remanentowej wymagane były zaś dokumenty, na podstawie których można określić majątek przedsiębiorstwa na początek i koniec okresu, a takich dowodów skarżący w ogóle nie posiadał.

Również zastosowanie metody kosztowej oraz metody udziału dochodu w obrocie wymaga danych w zakresie kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwo, którymi podatnik nie dysponował.

Trudno też, z uwagi na specyfikę kształtowania się końcowej ceny sprzedaży, dokonywaną w formie licytacji, a zatem w sposób zupełnie subiektywny przez kupującego, na podstawie wylicytowanej ceny ustalać ewentualną marżę.

Ten sam przedmiot wystawiony w większej ilości może bowiem u różnych kupujących uzyskać różną końcową cenę nabycia.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy