Nie upłynął bowiem jeszcze wymagany okres ich posiadania. Tak wynika z postanowienia [b]Sądu Najwyższego z 16 września 2009 r. (sygn. II CSK 103/09)[/b].
Wyrok ten kończy przegraną przez Eneę SA sprawę o stwierdzenie zasiedzenia na rzecz tej firmy służebności obciążającej grunt będący własnością Skarbu Państwa, oddany w 1994 r. w użytkowanie wieczyste Muzeum Narodowemu w Szczecinie.
[srodtytul]Stacja trafo w gmachu muzeum [/srodtytul]
Chodzi o stację transformatorową 15/0,4 kV zajmującą pomieszczenie o pow. 64 mkw. na parterze i pierwszym piętrze budynku będącego własnością muzeum. Stacja ta, wybudowana w 1959 r. przez ówczesny państwowy zakład energetyczny, weszła w skład jego przedsiębiorstwa. W wyniku kolejnych przekształceń własnościowych przedsiębiorstw państwowych, a potem prywatyzacji spółek prawa handlowego, właścicielem tych urządzeń stała się Enea.
W 2007 r. Enea wystąpiła do sądu o stwierdzenie nabycia przez nią służebności gruntowej przesyłu od 1 października 2005 r. Sąd I instancji to żądanie uwzględnił, ale sąd II instancji zmienił ten wyrok i żądanie spółki oddalił. Także ten sąd zgodził się z tym, że przedsiębiorstwo przesyłowe może nabyć służebność gruntową przez zasiedzenie. Uznał jednak, że w tym wypadku okres samoistnego jej posiadania prowadzącego do zasiedzenia jeszcze nie upłynął. Wynosi on 20 lat dla posiadania w dobrej wierze i 30 lat dla posiadania w złej wierze. Enea zaś nie może zaliczyć okresu sprzed 1 lutego 1989 r.