Po zakończeniu roku odsetki od zaliczek na CIT naliczy organ podatkowy

Po zakończeniu roku podatkowego ustaje byt prawny zaliczek na CIT. Po tym czasie nie mogą być zapłacone przez podatnika a także nie jest on uprawniony do samodzielnego obliczenia odsetek za zwłokę. Odsetki te nalicza organ podatkowy

Aktualizacja: 29.03.2010 04:35 Publikacja: 29.03.2010 03:00

Po zakończeniu roku odsetki od zaliczek na CIT naliczy organ podatkowy

Foto: www.sxc.hu

Red

[b]Tak orzekł WSA w Lublinie 10 lutego 2010 r. (I SA/LU 670/ 09).[/b]

Spółka nie zapłaciła zaliczek na CIT za niektóre miesiące 2007 r. Kwotę odpowiadającą tym zaliczkom wpłaciła w lutym 2008 r. razem z odsetkami za okres do dnia zapłaty. Organ podatkowy uznał jednak, że wraz z końcem roku podatkowego ustał byt prawny zaliczek na podatek dochodowy.

Tym samym podatnik nie był uprawniony do samodzielnego obliczenia odsetek, tak jak byłoby to w przypadku zaległości podatkowej. Wydał decyzję określającą wysokość odsetek od kwoty należnych zaliczek do dnia złożenia przez spółkę deklaracji podatkowej.

Spółka twierdziła, że zaliczki te były zaległością podatkową, a od takich zaległości podatnik sam oblicza wysokość odsetek. Ponadto, już po rozliczeniu roku podatkowego, okazało się, że powstała dla spółki nadpłata.

Dlatego też skarżąca spółka uważała za nieuprawnione naliczenie odsetek od całej kwoty należnych zaliczek. Jednak organ podatkowy, powołując się na brzmienie art. 53 i 53a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link] (op) nie uznał zasadności skargi z racji tego, że po zakończeniu roku podatkowego zaliczki nie mogą już być zapłacone, a tym samym on staje się uprawniony do ustalenia wysokości odsetek.

Także WSA w Lublinie nie przychylił się do argumentów spółki i skargę oddalił.

Zdaniem sądu art. 53a op wyraźnie wskazuje na to, że wraz z końcem roku podatkowego zaliczki na CIT tracą byt prawny. Nie ma tym samym możliwości naliczenia od nich odsetek przez samego podatnika. Jeżeli zaliczki te nie zostaną zapłacone w ciągu roku podatkowego, to po jego upływie zapłacone już być nie mogą.

Po zakończeniu roku podatkowego należnością podatnika staje się zobowiązanie podatkowe określone przez organy, w które sam podatnik ingerować nie może. Mimo braku możliwości wpłaty zaliczek odsetki zostaną naliczone, jednak zrobi to organ podatkowy.

[i]Autorka jest współpracownikiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Wojciech Matuszczak, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro we Wrocławiu):[/b]

Jeśli organ podatkowy w trakcie roku stwierdzi, że podatnik nie uiścił zaliczki na podatek dochodowy za poszczególne okresy tego roku, może wydać decyzję określającą prawidłową ich wysokość na podstawie art. 21 § 3 op, który zgodnie z art. 3 pkt 3 tej ustawy ma zastosowanie do zaliczek.

W takim wypadku odsetki za zwłokę obowiązany jest naliczyć sam podatnik.

Natomiast po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego ustaje byt prawny zaliczek na podatek, bowiem obowiązek podatkowy ulega przekształceniu w zobowiązanie podatkowe za cały ten okres.

Po tej dacie wszelkie wpłaty dokonane przez podatnika nie mogą być zaliczone na poczet nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek i/lub odsetek za zwłokę z tytułu nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, lecz na poczet zobowiązania podatkowego.

Sąd słusznie zauważył, że dopiero art. 53a op stwarza podstawę prawną do określenia po zakończeniu roku podatkowego wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej z tytułu nieuiszczonej w terminie zaliczki na podatek.

W takim wypadku to organ podatkowy określa w decyzji wysokość odsetek za zwłokę od nieuiszczonych w terminie zaliczek.

Zauważyć należy, że art. 53a op nie może być stosowany przez organy podatkowej w oderwaniu od jej art. 53 § 1 i 2.

Z przepisu tego wynika bowiem, że od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, w części przekraczającej wysokość podatku należnego za dany rok podatkowy, naliczane są odsetki za zwłokę.

W konsekwencji można wywnioskować, że odsetki za zwłokę należą się tylko od tej części, która nie przekształciła się w zobowiązanie podatkowe należne za dany rok podatkowy.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Lublinie 10 lutego 2010 r. (I SA/LU 670/ 09).[/b]

Spółka nie zapłaciła zaliczek na CIT za niektóre miesiące 2007 r. Kwotę odpowiadającą tym zaliczkom wpłaciła w lutym 2008 r. razem z odsetkami za okres do dnia zapłaty. Organ podatkowy uznał jednak, że wraz z końcem roku podatkowego ustał byt prawny zaliczek na podatek dochodowy.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce