Niektóre przedsiębiorstwa mogą jednak być beneficjentami pandemii: zwiększą swoje przychody i w dłuższej perspektywie mogą zostać motorem napędowym gospodarki. Już obecnie dobrze radzą sobie spółki z branży gamingowej (produkcji i sprzedaży gier komputerowych, np. CD Projekt S.A.), producenci narzędzi technologicznych do zespołowej pracy zdalnej (np. Zoom Video Communications Inc.), firmy stawające do wyścigu o opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 (głównie firmy biotechnologiczne, takie jak Celon Pharma S.A., choć ostatnio do tej rywalizacji stanął nawet koncern tytoniowy British American Tobacco Plc), a także firmy telekomunikacyjne oraz operatorzy platform streamingowych.
Obserwacja indeksu WIGtech w okresie od 1 do 31 marca 2020 roku pozwala potwierdzić optymizm wobec takich przedsiębiorstw. Przykładowo:
· firmy technologiczne odnotowały w tym okresie zauważalnie niższy spadek wartości w odniesieniu do reszty rynku (indeks WIGtech zanotował spadek o 19% w porównaniu do indeksu WIG, który spadł nawet o 25%);
· firmy technologiczne odnotowały bardziej dynamiczne odbicie wyceny wartości porównując do reszty przedsiębiorstw (wzrost indeksu WIGtech wyniósł 20% w porównaniu do wzrostu indeksu WIG o 12%).