Grzegorz Arczewski: Dialog z przedsiębiorcami to dobry kierunek na zmiany

Większa liczba mniejszych podmiotów będzie uprawniona do stosowania metody kasowej oraz kwartalnego rozliczania VAT.

Publikacja: 02.05.2023 09:34

Grzegorz Arczewski: Dialog z przedsiębiorcami to dobry kierunek na zmiany

Foto: Adobe Stock

Slim VAT 3 to kolejny projekt z sagi pakietów zorientowanych na usprawnienie rozliczeń podatku VAT czy też uszczelnienie dotychczasowego systemu poboru podatku VAT. Jak sama nazwa wydaje się wskazywać, celem sagi „Slim VAT” jest uproszczenie i zlikwidowanie nadmiernych formalizmów czy też „odchudzenie” ustawy o VAT z regulacji, które do tej pory stanowiły nadmierne obciążenia dla podatników VAT.

Dotychczasowe dwa pakiety, pomijając może rewolucję w zasadach rozliczania faktur korygujących VAT, zostały raczej pozytywnie odebrane przez podatników.

Trzeci z trylogii pakietów „Slim” – chociaż tradycyjnie opóźniony względem pierwotnych zapowiedzi – proponuje podatnikom szereg zmian, które należałoby ocenić jak najbardziej pozytywnie. Część z nich ma wyłącznie charakter zmian formalnych, np. progów, które nie były podnoszone od lat i w dobie szalejącej inflacji takie działanie jest uzasadnione.

Przykładowo jest to podwyższenie limitu wartości sprzedaży małego podatnika do 2 mln euro. Zmiana ta spowoduje, że większa liczba mniejszych podmiotów będzie uprawniona do stosowania metody kasowej oraz kwartalnego rozliczania podatku VAT.

Podobnie jest ze zmianą wysokości kwoty pozwalającej na uznanie, że tzw. współczynnik VAT wynosi 100 proc., w sytuacji gdy jego wartość przekroczyła 98 proc. Próg ten ma ulec zmianie z obecnych 500 zł do 10 tys. zł. Nowelizacja ta dotyczyć będzie tych podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonują zarówno czynności opodatkowane VAT, jak i czynności zwolnione z VAT. Umożliwi ona większej ilości podatników stosowanie 100 proc. odliczenia VAT naliczonego od zakupów, przy czym należy podkreślić, że próg ten nadal jest dość niski i wydaje się, że w obecnych warunkach i perspektywach ekonomicznych mógłby spokojnie zostać zwiększony jeszcze co najmniej pięciokrotnie.

Ustawa nowelizacyjna, wbrew swojej nazwie, przewiduje również podniesienie szeregu progów z tytułu innych podatków, w tym m.in. progu, od którego należy będzie stosować wyższą stawkę ryczałtu od przychodów z najmu prywatnego (tj. 12,5 proc. – od 200 tys. zł), jak również podniesienie kwot wolnych od podatku od spadków i darowizn.

Oczywiście ustawodawca zawsze wydaje się być bardzo ostrożny przy podnoszeniu progów efektywnie zmniejszających obciążenia po stronie podatników, niemniej wydaje się, że aktualna sytuacja gospodarcza jest wystarczającą podstawą dla ustalenia tych progów na wyższym poziomie. W przeciwnym razie może się okazać, że progi te należało będzie podnosić ponownie i to w bardzo niedalekiej perspektywie.

Pozytywnie należy ocenić również rezygnację z obowiązku posiadania faktury dot. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przy dokonywaniu odliczeniu podatku naliczonego VAT. Zmiana ta wpłynie pozytywnie na cash-flow podatników, jako że brak otrzymania faktury lub jej „zaginięcie” jest dość częstym problemem w handlu i komunikacji z podmiotami zagranicznymi – w tym przypadku z podmiotami z Unii Europejskiej.

Slim VAT 3 zawiera również szereg innych zmian formalnych, dedykowanych określonym grupom podatników VAT, i jako projekt, którego podstawy leżą w bieżących konsultacjach z podatnikami i „branżą”, zasługuje na pozytywną ocenę. Dialog pomiędzy przedsiębiorcami oraz ustawodawcą powinien na stałe wpisać się w polskie kanony stanowienia prawa podatkowego.

Autor jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w Thedy & Partners

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Raport Bodnara aktem oskarżenia. Co dalej?
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Jak rząd pozbawił się legitymacji do przywracania praworządności
Opinie Prawne
Marcin Chałupka: Kłopotliwa "alienacja rodzicielska". Nie ma terminu, nie ma problemu?
Opinie Prawne
Marcin J. Menkes: Sytuacja w USA wpłynie na klimat inwestycji zagranicznych
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Anarchia prawna zniszczy Polskę szybciej, niż zniszczyła Rzeczpospolitą szlachecką