Aktualizacja: 05.02.2025 02:27 Publikacja: 20.04.2022 07:11
Aleksandra Petrykowska
Foto: Aleksandra Petrykowska
Prosta Spółka Akcyjna („PSA”), nowy typ spółki kapitałowej został wprowadzony do naszego porządku prawnego 19 lipca 2019 roku ustawą o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1655 ze zm.) („Nowelizacja” oraz „KSH”) poprzez dodanie nowy działu Ia Tytułu III KSH (art. 3001–300134). PSA ma niejako hybrydową konstrukcję, stanowiącą połączenie instytucji typowych dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jak m.in. prawo kontroli w PSA (art. 30024 KSH), oraz instytucji typowych dla spółki akcyjnej jak m.in. warunkowa emisja akcji oraz nadto rozwiązań nieznanych dotąd polskim spółkom kapitałowych jak m.in. brak kapitału zakładowego czy też możliwość wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki w postaci świadczenia pracy lub usług. W chwili obecnej obowiązują zatem dwa modele majątkowe spółek kapitałowych i w konsekwencji dwa inne modele ochrony wierzycieli. Niniejszy artykuł jest analizą wybranych zagadnień i stanowi próbę odpowiedzi na pytanie czy nowy model majątkowy funkcjonujący w PSA skutecznie chroni wierzycieli.
Jeśli chcemy niezależnej prokuratury, to nie możemy się jednocześnie domagać ręcznego sterowania nią, nawet w słusznej sprawie. Zwłaszcza że każda władza inaczej ową słuszność definiuje.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Minister Adam Bodnar się miota. Przedstawił dwa projekty, w tym jeden zakładający przywrócenie praworządności dopiero w 2030 r. Kolejne 5 lat oswajania bezprawia to kapitulacja ministra sprawiedliwości - pisze prof. Michał Romanowski, adwokat wielu sędziów nękanych dyscyplinarkami przez ostatnie osiem lat.
Autor projektu, sam przecież będący sędzią, przywodzi na myśl niesławnego Efialtesa – Greka, który pomógł Persom pokonać jego rodaków broniących się w wąwozie Termopile. I wcale nie chodzi o to, by gloryfikować „neosędziów” lub demonizować tych, którzy chcą zmian.
Wchodzimy w kolejną fazę sporu o praworządność. Początek prezydenckiej kampanii wyborczej nie wróży najlepiej, bo zamiast merytorycznej debaty nad wypracowanymi propozycjami, raczej możemy się spodziewać politycznej młócki i festiwalu demagogii.
Rozkręca się nowy polityczny spektakl, który psuje państwo i prawo. Dobrze to ilustruje sprawa zatrzymania Zbigniewa Ziobry i doprowadzenia go przed komisję śledczą ds. Pegasusa, która wcale nie chciała go przesłuchać.
Kursy euro i dolara w zestawieniu ze złotym wyraźnie się dziś osłabiają.
Już nie tylko działanie na szkodę Alior Banku, ale też nieprawidłowości związane z próbą wejścia na stałe do władz PZU, znalazły się wśród zarzutów i doniesień kierowanych przeciwko Wojciechowi Olejniczakowi. Ubezpieczyciel zawiadamia prokuraturę.
Zdecydowały kompetencje i doświadczenie. Za dużo też zajmowano się kadrami – tak przyczyny odwołania prezesa PZU tłumaczy Jakub Jaworowski, szef resortu aktywów państwowych. O następcy szefa firmy mówi: niewiele osób byłoby lepszych na tym stanowisku
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Powodem odwołania Artura Olecha z funkcji prezesa PZU miała być chęć zastąpienia go osobą z większym doświadczeniem i kompetencjami w zarządzaniu wielką firmą – słyszymy nieoficjalnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Tymczasem w czasie rządów Artura Olecha kapitalizacja PZU wzrosła o blisko 2,5 mld zł. Ubezpieczycielem kieruje teraz Andrzej Klesyk, a Rada Nadzorcza ogłosiła konkurs na nowego szefa spółki.
Podmioty stojące za kryptowalutą prezydenta Donalda Trumpa zgromadziły blisko 100 mln dolarów opłat transakcyjnych w niecałe dwa tygodnie, według szacunków trzech firm zajmujących się analizą blockchain. To ogromny zysk z przedsięwzięcia, w którym dziesiątki tysięcy drobnych traderów straciło pieniądze – informuje Reuters.
Po tym jak na początku tygodnia z fotelem prezesa PZU pożegnał się Artur Olech, w piątek ze stanowiska prezesa zarządu PZU Życie odwołany został Jarosław Mastalerz.
W całym 2024 r. zysk Bank Millennium sięgnął 719 mln zł. Jak na duży bank nie jest to dużo, ale obciążeniem pozostają kredyty frankowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas