Aktualizacja: 17.11.2024 12:00 Publikacja: 30.01.2022 14:08
Prezes PiS Jarosław Kaczyński na sali sejmowej
Foto: PAP/Tomasz Gzell
W dotychczasowym podejściu do pandemii system premiował osoby zaszczepione, które ze względu na certyfikat covidowy mogły swobodniej podróżować lub wchodzić do placówek publicznych. Rozwiązania przygotowane przez posła Hoca nakładające na pracodawców obowiązek weryfikacji szczepień budziły protesty wśród niezaszczepionych i w samym PiS.
Ugrupowanie znalazło się w rozkroku. Z jednej strony chciało realizować strategię „miękkiej perswazji” w stosunku do antyszczepionkowców, z drugiej zaś obawiało się, że ograniczenie praw obywatelskich dla tej grupy, odbije się niekorzystnie na poparciu wyborczym, a nawet spójności całego ugrupowania.
Sądy rodzinne nie są w stanie realizować ciążących na nich zadań z zakresu ochrony dzieci. W porównaniu z systemami obcymi, w których niezmienną zasadą są szerokie kompetencje wyspecjalizowanych służb socjalnych, realizowany przez sądy polskie system opieki nad małoletnimi obnaża jego dramatyczną niewydolność.
Chęć osiągnięcia sukcesu za wszelką cenę nie powinna przeważać nad racjonalnością działań prokuratury. Może być to bowiem kosztowne dla oskarżonych i podatników oraz nie mieć nic wspólnego ze sprawiedliwością.
Pierwsze deregulacje próbował robić Ronald Reagan. Donald Trump też już raz próbował. Jego dekret z 2017 roku wymagał, aby każda agencja planująca ogłoszenie nowych regulacji proponowała uchylenie co najmniej dwóch wcześniejszych. Jak pójdzie tym razem Elonowi Muskowi?
Po kryzysie w sądach i prokuraturze przyszedł czas na policję. Lekiem na zapaść kadrową ma być obniżanie standardów przyjmowania do służby. Czy dobrze na tym wyjdziemy?
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości cywilizacyjnej niż w latach 90. Zaostrzające się starcie kulturowe sprawiło, że o powrocie do kompromisu aborcyjnego można zapomnieć.
W Polsce odnotowano drastyczny wzrost liczby zachorowań na krztusiec - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach października zachorowało 3849 osób.
Choć od września do programu szczepień przeciwko HPV włączone zostały szkoły podstawowe, to w mało którym mieście można zaszczepić ucznia w placówce. Rodzicom zostają przychodnie zdrowia.
Ministerstwo zdrowia zamierza wydać decyzję dotyczącą realizacji recept rocznych w aptekach, które zostały zalane w powodzi. Wraz z sanepidem resort chce także uruchomić akcję szczepień przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu i WZW typu A.
Covid spowodował nie tylko poważne problemy w aspekcie zdrowotnym, ale też skomplikował funkcjonowanie całej gospodarki. Skutkowało to całkowitym rozregulowaniem rynku i potężnymi zmianami cen, dostępności produktów i zapotrzebowania na pracowników.
Kobiety ciężarne będą mogły za darmo szczepić się przeciwko krztuścowi. W Ministerstwie Zdrowia przygotowano rozporządzenie w tej sprawie - dowiedziało się RMF FM.
Kara dla lekarza za składanie naukowo nieuzasadnionych oświadczeń o nieskuteczności szczepionek nie narusza prawa do swobody wypowiedzi - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Resort zdrowia zapewnia, że zamówienie na zmodyfikowaną dawkę szczepionki przeciwko obecnej odmianie SARS-CoV-2 zostało już złożone. Będą dostępne na przełomie września i października.
Gwałtownie rośnie liczba chorych na odrę, bo Polacy stracili zbiorową odporność na tę chorobę. Wszystko dlatego, że coraz więcej osób uchyla się od szczepień.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas