Marek Isański: Państwo jakiego nawet Kafka by nie wymyślił

W Polsce, w demokratycznym państwie prawa, możliwa jest sytuacja, że nieletni spadkobierca niewielkiego majątku zostaje w zasadzie dożywotnim dłużnikiem – niewolnikiem ekonomicznym własnego państwa. Musi spłacać zaległy podatek dochodowy, nie tylko od braku faktycznego dochodu, ale w istocie od pieniędzy, które zostały wydane aby miał gdzie mieszkać, gdy został osierocony po śmierci ojca.

Publikacja: 28.12.2021 15:33

Franz Kafka (1883–1924) uznawany za literackiego proroka XX wieku, jest aktualny również w XXI wieku

Franz Kafka (1883–1924) uznawany za literackiego proroka XX wieku, jest aktualny również w XXI wieku

Foto: Archiwum

Warto spytać przedstawicieli doktryny, sędziów i polityków: czy może być akceptowalne w cywilizowanym kraju nakładanie podatku dochodowego na dziecko, któremu zmarł ojciec, pozostawiając w spadku nieruchomość-ruinę, w sytuacji gdy matka za zgodą sądu zmuszona była ją sprzedać aby spłacić kredyt na mieszkanie, w którym mieszkali?

Taka sytuacja wcale nie jest jedynie teoretyczna. Zdarza się, że matka jest zmuszona do sprzedaży nabytej w spadku „ruiny”, bo bez dochodów ojca, który zmarł nie ma z czego spłacać rat kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, w którym mieszka wraz z osieroconym synem. Kluczowe jest – czego organy podatkowe nie dostrzegły - że nawet teoretycznie to dziecko żadnego dochodu nie uzyskało. A dla nałożenia podatku wykorzystano wyrwane z kontekstu przepisy.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: PKW, czyli prawo kreatywnie wykładane
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Lex Obajtek już nie śmierdzi
Opinie Prawne
Prof. Michał Romanowski: Rząd kapituluje w sprawie neosędziów
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Neosędziowskie Termopile
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Czy neosędziowie zawładną kampanią prezydencką?