Gutowski, Kardas: Rezolucja PE musi budzić stan głębokiego zafrasowania

Spory dotyczące wymiaru sprawiedliwości, kształtu systemu prawa, zasad funkcjonowania mediów, praw mniejszości i szeregu innych kwestii od dawna mają charakter wykraczający poza obszar wewnętrzny.

Publikacja: 21.09.2021 18:37

Gutowski, Kardas: Rezolucja PE musi budzić stan głębokiego zafrasowania

Foto: Adobe Stock

Ujawniają się na płaszczyźnie relacji z Unią Europejską w różnych sferach. Do stanowisk przedstawianych wielokrotnie przez TSUE oraz Komisję Europejską, ponownie dołączył w ostatnim tygodniu Parlament Europejski. Przyjęta 16 września Rezolucja w sprawie wolności mediów i stanu praworządności ma szczególne znaczenie. Jest bowiem wyrazem pogłębionego spojrzenia najważniejszego organu Unii Europejskiej, dysponującego wynikająca z wyborów legitymacją. Rezolucja odnosząca się do kontrowersyjnych działań podejmowanych w Polsce na przestrzeni ostatnich 6 lat przyjęta zostało przytłaczającą większością głosów (502 europosłów za, 149 przeciw, 36 wstrzymujących), po debacie, której wydźwięk był nad wyraz jednoznaczny. Warto odnotować, że tym razem chodzi o ocenę dokonaną przez parlament, zróżnicowany co do składu oraz preferencji politycznych, zaskakująco jednak zgodny w zakresie ocen i postulatów odnoszących się do sposobu rozwiązania kryzysu między wartościami Unii Europejskiej a aktualnym stanem prawa i praktyki jego stosowania w Polsce. Stanowisko wyrażone przez Parlament Europejski nie może zostać przemilczane, powinno stanowić przedmiot poważnych analiz, inspirację do głębokiego namysłu wszystkich zaangażowanych w spory stron, w szczególności zaś dysponujących większością parlamentarną w Polsce. Biorąc pod uwagę przedmiot, zakres, siłę i wymowę Rezolucji, wyrażony przez Ministerstwo Sprawiedliwości „stanowczy sprzeciw”, trudno uznać za adekwatną reakcję.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd wypuszcza więźniów. Czy to rozsądne?