W tych okolicznościach Niemcy, Francja i Polska powinny bardziej się zbliżyć – zarówno w ramach Trójkąta Weimarskiego, jak i na szczeblu europejskim. Jedynie wspólnie będziemy mogli opanować pandemię oraz jej następstwa. Osiągnęliśmy znaczny postęp od jej wybuchu, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia.
Współpraca w dobie pandemii
Po fazie początkowej charakteryzującej się reagowaniem raczej na szczeblu krajowym państwa europejskie stopniowo rozwinęły wzajemną i solidarną pomoc, która jest skutecznie koordynowana w ramach systemu wczesnego ostrzegania i reagowania. Na przykład Niemcy ponownie leczyły pacjentów z Francji, Holandii i Republiki Czeskiej, a Francja zapoczątkowała praktyczną współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia z europejskimi partnerami. Jeśli chodzi o udzielenie konkretnego wsparcia Polsce, dzieje się to już w niektórych przypadkach również na poziomie samorządów lokalnych czy województw.
Możemy jeszcze poprawić współpracę w przypadku kryzysu sanitarnego. W tym celu Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmierzające do utworzenia „Unii zdrowia", aby wzmocnić europejskie struktury ochrony zdrowia. Chodziłoby o poprawę skuteczności systemu wczesnego ostrzegania i utworzenie specjalnej grupy, aby lepiej stawiać czoło zagrożeniom.
Jednocześnie trwają szeroko zakrojone działania zmierzające do wyprodukowania i dystrybucji szczepionki, a także promowania sprawiedliwego i równego dostępu do niej. Na przykład Komisja Europejska zapewniła nam właśnie 225 milionów dawek szczepionki od firm Pfizer/BioNTech. Aby zagwarantować bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek dla wszystkich obywateli, każdy preparat musi być dopuszczony przez Europejską Agencję Leków. Z drugiej strony obowiązkiem państw członkowskich jest opracowanie wspólnej strategii szczepień. Już teraz zapowiedziano, że wszystkie państwa członkowskie jednocześnie uzyskają dostęp do szczepionek przeciw Covid-19, w liczbie dawek sprawiedliwie obliczonej na podstawie liczby ludności.
Te działania nie kończą się na naszych granicach. Po zakończonym właśnie Paryskim Forum na rzecz Pokoju z zadowoleniem odnotowujemy europejski wkład na rzecz międzynarodowej solidarności. Z inicjatywy Francji i Niemiec został utworzony mechanizm ACT-A (Access to Covid-19 Tools Accelerator – akcelerator dostępu do narzędzi walki z Covid-19) w ramach Światowej Organizacji Zdrowia, którego ambicją jest umożliwienie wszystkim dostępu do narzędzi walki z pandemią. Wszyscy razem musimy także poszukiwać innowacyjnych sposobów finansowania, które pozwolą pozyskać wciąż brakujące miliardy euro.