RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 25.01.2018 17:18 Publikacja: 25.01.2018 17:18
Foto: Nowoczesna/ materiały prasowe
Pogłoski o naszej śmierci są nieco przesadzone – tak należałoby odpowiedzieć prorokom przekazującym „dobre i złe nowiny" o Nowoczesnej w mediach. Bez wątpienia partii mocno dotknęły ostatnie wydarzenia, jednak takie zimne prysznice miewają i efekt pozytywny. Zachęcają do myślenia, do redefinicji tematu głównego, określenia na nowo „o co nam chodzi", „po co powstaliśmy". Zacznijmy zatem od początku.
Nowoczesna powstała z konieczności protestu przeciw nieudolnym rządom schyłkowej PO-PSL. Zaproponowaliśmy inne spojrzenie na sprawy państwa – zamiast rządów „zawodowych polityków" (z których każdy zna się na wszystkim) rządy osób znających się na zarządzaniu. Przyświecała prosta zasada: pilotować boeinga nie powinna osoba wybrana przez pasażerów, ale taka, która umie pilotować taki samolot. Uwierzono nam. Po wejściu do Parlamentu nasze zdroworozsądkowe myślenie zaczęło się wypaczać.
Wykonanie przelewu do PiS, czyli zrobienie swojej roboty przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego, mogłoby oznaczać – prędzej czy później – jego dymisję. To jest skala upadku państwa i polskiej demokracji.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Jak ocenić polską politykę zagraniczną w 2024 roku? Były pewne sukcesy, jednak generalna ocena rządu Donalda Tuska i pracy MSZ pod kierownictwem Radosława Sikorskiego musi być negatywna. Proeuropejska polityka Polski okazała się blefem.
W nowym roku więcej czeka nas gróźb i niepewności niż baśni. Idą czasy złe i burzliwe, trzeba porzucić złudzenia i usypiającą wiarę w pięknego królewicza albo przyjazne krasnoludki.
Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej przez kilka najbliższych dni Niemcy będą żyły aferą Elona Muska. Właściwie ową ekscytację trudno nawet uznać za aferę. Jest ona raczej przykładem narastającej histerii, która opanowuje niemiecką politykę i opinię publiczną przed nadchodzącymi przyspieszonymi wyborami do Bundestagu.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Kampania przedwyborcza Karola Nawrockiego, mimo wpadek, jest bardziej zdyscyplinowana w przekazie niż Rafała Trzaskowskiego, który może narazić się na śmieszność niczym Bronisław Komorowski. A śmieszność w polityce bywa zabójcza.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Populiści chcą bazować na niewiedzy: za rzadko chwalimy to, co działa. Tymczasem i III Rzeczpospolitą mamy za co docenić.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Mnie interesuje to, żeby była stabilność tych wyborów, które są przed nami. Bo nie chcę, żeby one potem się rozstrzygały nie przy urnach, tylko na ulicy - mówił w Polsat News współlider Partii Razem Adrian Zandberg.
Państwo, które zostało zawłaszczone przez jedną lub drugą opcję, nie może funkcjonować prawidłowo. Kwestionowanie legalności poszczególnych jego organów powinno jednak mieć swoje granice. Dlatego warto słuchać RPO.
Ministerstwo Kultury od początku tego roku współprowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Deklaruje przekazanie pieniędzy na rozbudowę placówki.
„Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana” - pisał przed laty Zbigniew Herbert, tłumacząc w wierszu „Potęga smaku” dlaczego on i jemu podobni nie ulegli po wojnie argumentom komunistów. Teraz przykład „nazbyt parcianej” retoryki AD 2025 dał na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.
Za swoich rządów PiS pobił inflacyjny rekord ćwierćwiecza, a teraz grzmi o drożyźnie, choć ceny – owszem – rosną, ale ponadczterokrotnie wolniej niż za jego rządów.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie ma sobie nic do zarzucenia w kwestii organizacji pikników wojskowych przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r., na których otwarcie namawiał do głosowania na swoją partię. Przekonywał, że pieniądze zaplanowane na ten cel i tak byłyby wydane, dlatego „państwo nic na tym nie straciło".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas