Realizacja wielu projektów inwestycyjnych za publiczne pieniądze staje się polską piętą achillesową, która może pogrzebać szanse rozwojowe naszej gospodarki. Nie chodzi już tylko o sztandarowy przykład marnotrawstwa związanego z fatalnym przygotowaniem budowy elektrowni w Ostrołęce i wyrzuceniem w błoto blisko 2 mld zł. Tych projektów jest coraz więcej. Mają one wspólny mianownik: brak profesjonalnego przygotowania inwestycji, sensownej analizy ryzyka i ich mitygantów, uzasadnienia finansowego realizacji inwestycji, a także koncepcji i modelu finansowania.
Atom jest niezbędny
O wątpliwościach związanych z CPK pisał niedawno w „Rzeczpospolitej” dr Wojciech Warski („Lotnisko plus”, 10 marca 2023 r.). My zajmiemy się innymi ważnymi dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców projektami: budową reaktorów jądrowych, która jest niezmiernie istotna dla powodzenia transformacji energetycznej naszej energetyki.
Atom różni się od CPK – w jego przypadku uzasadnienie sensu inwestycji jest oczywiste. Polska musi w niewiele ponad dekadę wyeliminować ślad węglowy z energetyki. Jeśli to nie nastąpi, polskie firmy będą usuwane z łańcucha dostaw globalnych firm.
Zakwestionowany zostanie model naszej gospodarki, który przyczynił się do bezprzykładnego w historii wzrostu gospodarczego i szybkiego nadrabiania zapóźnień rozwojowych w stosunku do Europy Zachodniej i cywilizowanego świata. Już dzisiaj banki komercyjne wycofują się z finansowania projektów ze śladem węglowym. Nie jest to wymysł UE, tylko trend światowy, i nie ma szans na jego odwrócenie.
Projekty elektrowni jądrowych są istotne, bo mogą zastąpić węgiel jako stabilne źródło energii i zapewnić zeroemisyjność energetyki w interakcji ze źródłami odnawialnymi (OZE), które powinny być bezwzględnie, a nie na pół gwizdka wspierane, jak to stało się ostatnio z nowelizacją ustawy 10H. Decyzję o realizacji projektów jądrowych należy zatem ocenić pozytywnie, niemniej nadal kontrowersyjny jest model finansowy tego przedsięwzięcia. Energetyka jądrowa staje się sztandarowym projektem mającym zapewnić odejście od technologii węglowej w systemie energetycznym Polski.