Ostatnie siedem lat to najcieplejszy okres na Ziemi od czasu rozpoczęcia pomiarów. Przeciętna temperatura na naszej planecie w latach 2018-2022 była wyższa o ok. 1,17⁰C w porównaniu ze średnią z ery przedprzemysłowej (lata 1850-1900).
Światowa Organizacja Meteorologiczna prognozuje, że w latach 2022-2026 średnia temperatura będzie wyższa od 1,1⁰C do nawet 1,7⁰C w porównaniu z okresem przedindustrialnym. Jeżeli rzeczywiście wzrośnie ona do poziomu bliższego górnym widełkom prognozy, to oznacza, że przekroczy pułap założony przez sygnatariuszy porozumienia paryskiego, tj. utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur poniżej +2⁰C i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu do najwyżej +1,5⁰C. ponad średnią z ery przedprzemysłowej.
Problem globalny odczuwany przez każdego z nas
Publikowane w ostatnich tygodniach prognozy wskazują, że nadchodząca zima w Europie ma szansę ponownie być cieplejsza niż zazwyczaj. O ile część osób informacje te traktuje jako pozytywne na tle rosnących kosztów energii, pokazuje to, jak bardzo zmieniła się sytuacja na świecie od ubiegłorocznego COP26. Ceny energii i rosnące koszty życia sprawiają, że istnieje potencjalny efekt domina dla ambitnych celów środowiskowych. Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii i ciepła stało się w krótkoterminowej perspektywie priorytetem dla rządów wielu krajów europejskich w celu ochrony ich populacji i gospodarek.
Tymczasem kryzys klimatyczny postępuje. Obserwowane w tym roku ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fala wyjątkowo wysokich upałów w Europie, powodzie w Pakistanie czy susze obserwowane na niektórych obszarach Chin przypominają nam o konieczności podejmowania właściwych działań przeciwdziałającym zmianom klimatycznym. Zmiany te powodują wzrost kosztów produkcji żywności i spadek jej dostępności, co najbardziej uderza w kraje ubogie, prowadząc do głodu i zwiększonej fali migracji.
Bez pieniędzy nie będzie zmian
Znamienny jest fakt, iż gospodarzem COP27 jest Egipt, który według Międzynarodowego Funduszu Monetarnego „jest bardzo podatny na niedobór wody, susze, podnoszący się poziom mórz i inne niekorzystne skutki zmian klimatycznych”. Jednym z głównych celów COP27 jest więc wypracowywanie rozwiązań operacyjnych do wprowadzenia w życie decyzji z COP26, a przede wszystkim realizacji postanowień Porozumienia Paryskiego.