Pomoc dla Ukrainy została zdominowana przez dostawy broni i wsparcie wojskowe. Dodatkowo rozwija się dyskusja na temat wysiłku finansowego, jaki będzie potrzebny do odbudowy kraju po wojnie. Popularne są wezwania do stworzenia nowego planu Marshalla, finansowanego w dużej mierze przez społeczność międzynarodową, a być może także dzięki przejęciu rosyjskich aktywów zagranicznych w ramach reparacji. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla przyszłości Ukrainy po zakończeniu konfliktu, ale nie odpowiada na potrzebę doraźnej pomocy finansowej dla tego kraju, na którą społeczność międzynarodowa odpowiedziała tylko częściowo.
Potrzeba krótkoterminowej pomocy finansowej wręcz eksplodowała. W marcu MFW szacował, że zapotrzebowanie Ukrainy na finansowanie zewnętrzne brutto wyniesie w 2022 r. około 4,8 mld dol. Kolejne wydarzenia tę sumę jeszcze zwiększają. Mimo że odpływ kapitału został opanowany (w dużej mierze dzięki aktywnemu zarządzaniu przepływami kapitału przez Narodowy Bank Ukrainy, NBU), deficyt budżetowy jest znacznie większy niż planowano. Jeszcze w kwietniu wyniósł około 2,8 mld dol., a szacunki z maj mówią już o 4-5 mld dol. Rezerwy walutowe NBU wynoszą 30 mld dol.. Przy obecnej luce w finansowania zewnętrznym mogą się wyczerpać w ciągu sześciu miesięcy.
Komunikat ministrów finansów grupy G7 z 20 maja jest ważnym krokiem w kierunku rozwiązania tego problemu. Kraje G7 zobowiązały się do wsparcia dla stabilizacji sytuacji gospodarczej i finansowej Ukrainy, jednak nadal brakuje dla tego przedsięwzięcia wyraźnych ram.
Komisja Europejska pracuje nad zwiększeniem swojej pomocy nawet o 9 mld euro, ale uruchomienie nowych pożyczek wymaga programu MFW. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa mogłyby dołożyć łącznie 3,4 mld dol. na wsparcie ukraińskiego sektora prywatnego, ale wymagałoby to ram makroekonomicznych.
Stany Zjednoczone uchwaliły ambitny pakiet pomocy dla Ukrainy wart około 40 mld dol., w tym 8,8 mld dol. na specjalny fundusz mający pomóc w działaniu ukraińskiemu rządowi. Co więcej, USA przeznaczają 4,4 mld dol. dotacji na międzynarodową pomoc, która ma powstrzymać zakłócenia globalnego łańcucha dostaw żywności spowodowane przez wojnę. Suma pomocy z tych wszystkich źródeł jest znaczna, ale brakuje tu nadrzędnych ram organizacyjnych.