Aktualizacja: 01.11.2016 07:32 Publikacja: 30.10.2016 20:21
Robert Gwiazdowski
Foto: Rzeczpospolita, Robert Gardziński
W Polsce debata na temat wolnego handlu toczyła się już w 2004 r., gdy jego przeciwnicy sprzeciwiali się wejściu do UE. Nasze rolnictwo miało na tym bardzo ucierpieć. Przywoływałem wówczas Adama Smitha, który w „Bogactwie narodów" pisał: „to, co jest roztropnością w prywatnym życiu każdej rodziny, nie może być chyba szaleństwem w życiu wielkiego królestwa". I dodawał, że „jest zasadą każdego roztropnego ojca rodziny, by nie próbować nigdy wyrabiać w domu tego, czego wyrób kosztuje więcej niż kupno". Tymczasem „w każdym kraju interes wielkiej masy ludzi polega i musi na tym polegać, aby kupować rzeczy potrzebne od tych, którzy je sprzedają najtaniej. Twierdzenie to jest tak oczywiste, że śmieszna wydaje się konieczność jego udowadniania. Nigdy by go też nie kwestionowano, gdyby dbała o swój interes sofistyka kupców i fabrykantów nie przyćmiła zdrowego rozsądku ludzi. Albowiem pod tym względem interes kupców i fabrykantów przeciwstawia się bezpośrednio interesom wielkich mas ludzkich".
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Ten rok był dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyjątkowy. Są już także plany na rok 2025.
Czy istnieje związek między nagrodą Zielone Orły „Rzeczpospolitej” a listopadowym zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA? Tak i to nawet znacznie większy niż mogłoby się wydawać.
Aby skutecznie przygotowywać technologie dla polskiego przemysłu, musimy współpracować z krajowymi spółkami. Najlepiej już na bardzo wczesnym etapie działań badawczo-rozwojowych (B+R) – mówi dr Hubert Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz/Centrum Łukasiewicz.
Rynek żywności potrzebuje opakowań bezpiecznych, zapewniających jej najwyższe parametry jakościowe i smakowe, ale też spełniających oczekiwania konsumentów i odpowiadających na globalne trendy w zakresie dbałości o środowisko.
Czy zdarzyło Ci się odebrać SMS zachęcający do kliknięcia linka lub podania danych do logowania na konto bankowe? Każdego dnia są osoby, które otrzymują takie podejrzane wiadomości, podszywające się pod banki, kurierów czy platformy sprzedażowe. Wystarczy chwila nieuwagi, by oszuści zdobyli dostęp do Twoich danych i kont. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby skutecznie chronić się przed takimi wyłudzającymi SMS-ami i uniknąć pułapek zastawionych przez oszustów internetowych
Precyzja, elegancja i innowacja – trzy filary, które definiują wyjątkową kolekcję Epos Sport 3505 SK Skeleton Automatic. Od pierwszego spojrzenia zegarki te zachwycają kunsztem wykonania i niebanalnym designem. Z otwartą tarczą typu skeleton, odsłaniającą doskonały, szwajcarski mechanizm automatyczny, są wręcz czystą esencją sztuki zegarmistrzowskiej. Więcej szczegółów poniżej.
Od czasów roli Lane’a Pryce’a w Mad Men przez kapitana Francisa Croziera w Terrorze, Valery’ego Legasova w Czarnobylu po króla Jerzego VI w The Crown, Jared Harris tworzy jedne z najbardziej wyrazistych współczesnych telewizyjnych ról, udowadniając, że wybitne aktorstwo na dużym i małym ekranie błyszczy tak samo. W grudniu tego roku osobiście odbierze w Warszawie nagrodę specjalna Cutting Edge Award w czasie festiwalu seriali BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024. Widzowie wezmą także udział w spotkaniu Q&A z aktorem.
Łańcuchy wartości to jedno z największych wyzwań w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Zebranie danych od setek, a często tysięcy kontrahentów wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wydatkami. Dlatego firmy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić ten proces. Na rynku pojawiają się rozwiązania wspierające raportowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas