Trzynastu bezdomnych z objawami koronawirusa w szpitalu na Stadionie Narodowym

Do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym przyjęto 13 pacjentów z ośrodka dla bezdomnych „Betlejem" przy ul. Gniewkowskiej w Warszawie. Wszyscy mieli objawy Covid –19.

Aktualizacja: 12.12.2020 09:43 Publikacja: 12.12.2020 09:08

Warszawski autobus tlenowy przewiózł w piątek pierwszych pacjentów do szpitala na Stadionie Narodowy

Warszawski autobus tlenowy przewiózł w piątek pierwszych pacjentów do szpitala na Stadionie Narodowym.

Foto: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Wszyscy pacjenci zostali przewiezieni przez specjalny autobus covidowy przygotowany przez stołeczny ratusz. Pod koniec listopada przygotował on dwa takie pojazdy. - Jest to o tyle ważne, że dzięki temu transportowi aż 14 karetek pogotowia mogło w tym samym czasie pomagać innym pacjentom. Asystę w trakcie przejazdu zapewniły pojazdy ZTM, MZA oraz karetka pogotowia – podała Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Pod opieką medyków, w asyście pracowników ZTM i MZA, pacjenci mogli skorzystać ze stanowisk tlenowych i zostali przewiezieni do szpitala tymczasowego.

Ratusz zapewnia, że pacjenci bezpiecznie opuścili autobus, który po tym transporcie został zdezynfekowany.

Kierowca został odkażony na terenie szpitala, a później wrócił autobusem do zajezdni na przy ul. Stalowej.

"Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań" - podaje stołeczny ratusz.

Do pracy wyznaczono 20 kierowców MZA. Zostali oni przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

- W zależności od potrzeb planujemy też stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach- zapowiada Karolina Gałecka.

Miasto rozpoczęło też rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami do przewozu pacjentów leżących.

- Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji takiego zadania – informuje ratusz.

Bezdomni dowiezieni do szpitala tymczasowego, po przyjęciu trafili do wydzielonej części oddziału, gdzie zostali poddani badaniom.

Ośmiu osobom podano tlen. Wszyscy będą mieli badania obrazowe płuc i będą leczeni standardowo lekami, jakich używa się przy lekkim i średnim przebiegu Covid–19.

Po dowiezieniu kilkunastu nowych pacjentów wzrosła ich liczba w Szpitalu Narodowym. W czwartek  - jak podawała placówka - przebywało tam 40 chorych na 84 gotowe łóżka.

- W ciągu dwóch dni szpitale sześć razy kontaktowały się z nami w celu skierowania pacjentów na leczenie do szpitala tymczasowego, z czego trzech pacjentów zostało przyjętych do hospitalizacji – informuje Szpital Narodowy.

Według ostatnich jego danych od początku działalności liczba hospitalizowanych (przyjętych do leczenia) wynosi 173 osoby.

- Pacjenci Szpitala Narodowego korzystają z pełnej obsady personelu przeznaczonego do obsługi 84 gotowych łóżek. Obecnie w szpitalu przebywa 40 osób. Najciężej chorzy przechodzą rehabilitację z fizjoterapeutami CSK MSWiA wykonując między innymi ćwiczenia oddechowe oraz ogólnorozwojowe ćwiczenia poprawiające wydolność organizmu – podała placówka.

Dodała, że około 80 proc. pacjentów wypisywanych ze Szpitala Narodowego jest już ozdrowieńcami.

Szpital na Stadionie Narodowym działa od miesiąca. Jest przygotowany na 500 łóżek, w tym 50 z respiratorami.

- Przy wartościach zadanych w modelu, oszacowane całkowite miesięczne koszty funkcjonowania 500-łóżkowego szpitala (w tym 50 łóżek OiT oraz Punkt przyjęć - PktP) wynoszą nieco ponad 21,5 mln zł. Koszty zarządu stanowią 2,9 proc. całkowitych miesięcznych kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego  – podało pod koniec listopada ministerstwo zdrowia.

Dodało, że "koszty wynagrodzenia personelu oddelegowanego do pracy z szpitalu tymczasowym zostały przyjęte domyślnie w wartości 200 proc. (przy obsłudze 500-łóżkowego szpitala, w sumie ponad 900 osób".

Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ochrona zdrowia
Trwa kontrola w poradniach i przychodniach. Chodzi o karty szczepień
Ochrona zdrowia
Bezpłatne badania dla większej liczby Polaków. Nowy program ma ruszyć 1 maja