Schizofrenik żyje dziś krócej niż osoba z HIV

Bez dofinansowania terapii i refundacji nowoczesnych leków sytuacja chorych psychicznie będzie się pogarszać. Dziś polską psychiatrią zajmie się sejmowa Komisja Zdrowia.

Publikacja: 08.10.2014 02:00

– Co roku z mapy Polski w wyniku samobójstw znika 6-tysięczne miasteczko. Mimo to minister zdrowia poświęca całą uwagę pacjentom onkologicznym, kompletnie ignorując chronicznie niedofinansowane leczenie psychiatryczne – mówi „Rz" poseł Tomasz Latos, szef Komisji Zdrowia, która dziś zajmie się problemem chorych psychicznie.

Według prof. Bartosza Łozy, kierownika Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w Polsce jest najmniej psychiatrów w całej UE, a państwo przeznacza na psychiatrię przeciętnie połowę tego, co inne państwa Unii.

– Choroby psychiczne skracają życie bardziej niż AIDS i nowotwory. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2015 r. główną przyczyną zgonów będą choroby psychiczne.  Tymczasem życia nie da się uratować tylko w połowie. W Polsce karetka nie ma gdzie wieźć pacjenta z zagrożeniem samobójczym – mówi prof. Łoza. Dodaje, że w Polsce nie ma ani jednego oddziału interwencji kryzysowej czy leczenia depresji.

Profesor wylicza, że depresja, schizofrenia czy choroba dwubiegunowa obarczone są wysoką nadumieralnością, a schizofrenik żyje krócej niż osoba z HIV.

Schizofrenia, dotykająca ok. 1 proc. populacji na świecie, jest w Polsce zbyt rzadko diagnozowana. Świadczy o tym choćby oficjalna liczba chorych – 300 tys. Ale nawet dla nich brakuje terapii. NFZ od 2007 r. refunduje tylko jeden nowoczesny lek i nie finansuje najskuteczniejszych środków w postaci iniekcji, które wystarczy podawać raz w miesiącu. To ważne, bo tylko 40 proc. chorych regularnie zażywa tabletki.

Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ochrona zdrowia
Trwa kontrola w poradniach i przychodniach. Chodzi o karty szczepień
Ochrona zdrowia
Bezpłatne badania dla większej liczby Polaków. Nowy program ma ruszyć 1 maja