Ważna zmiana dla pacjentów od 26 marca. Chodzi o dane zdrowotne

26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Dla pacjentów oznacza to, że już wkrótce będą mieli pełny dostęp do swojej dokumentacji medycznej zarówno w Polsce, jak i podczas podróży do innych krajów Unii Europejskiej.

Publikacja: 15.03.2025 08:14

Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia. Przepisy wchodzą w życie 26 marca

Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia. Przepisy wchodzą w życie 26 marca

Foto: Adobe Stock

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wprowadzenie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia ma ułatwić wymianę informacji medycznych w krajach Unii Europejskiej. To ważna zmiana zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy.

Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia. Co to oznacza dla pacjentów?

26 marca w Polsce i innych krajach UE wejdą w życie przepisy wprowadzające europejską przestrzeń danych dotyczących zdrowia. Zgodnie z założeniami, ma ona zapewnić pacjentom i lekarzom łatwy, bezpieczny i natychmiastowy dostęp do dokumentacji medycznej w kraju i za granicą.

Pacjenci uzyskają pełną kontrolę nad swoimi danymi medycznymi. Sami zdecydują o tym, kto będzie miał dostęp do ich elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) oraz jakie informacje zostaną udostępnione. Dane mają być chronione zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa oraz z zachowaniem praw pacjenta.

Czytaj więcej

Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"

Leczenie za granicą. Co się zmieni wraz z nowymi przepisami?

Nowe przepisy mogą okazać się przydatne m.in. podczas wakacyjnych wyjazdów. Jeśli w czasie pobytu w jednym z krajów UE zajdzie konieczność skorzystania z opieki medycznej, lekarz za zgodą pacjenta będzie mógł bez problemu uzyskać dostęp do potrzebnych informacji. Dzięki temu zapozna się m.in. z historią leczenia, ostatnimi wynikami badań, czy wystawionymi e-receptami. Umożliwi to szybsze postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie leczenia.

Jakie informacje znajdą się w europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia?

Po wdrożeniu nowego systemu pacjenci będą mogli w nim sprawdzić szereg informacji. Wśród dostępnych danych znajdą się:

  • skrócone karty zdrowia pacjenta,
  • e-recepty i informacje o ich realizacji,
  • wyniki badań obrazowych (np. rtg, rezonans) z opisami,
  • wyniki badań laboratoryjnych i innych badań diagnostycznych,
  • wypisy (np. ze szpitali)

Czytaj więcej

Przepisy o temperaturze w pracy dzielą ministerstwa. Spory o nowe wymogi

Pozostałe cele europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia

Baza danych ma służyć także badaniom naukowym. Naukowcy i instytucje zajmujące się ochroną zdrowia będą mogli wykorzystać zanonimizowane dane zdrowotne do monitorowania stanu zdrowia społeczeństwa i przygotowywania skutecznych terapii medycznych.

Pacjenci będą mieli prawo do wyłączenia z przetwarzania ich danych dotyczących zdrowia do celów wtórnego wykorzystywania. Rozporządzenie przewiduje jednak pewne wyjątki, np. względy związane z interesem publicznym w dziedzinach zdrowia publicznego czy badania naukowe prowadzone z ważnych względów interesu publicznego.

Od kiedy będzie można korzystać z europejskiej przestrzeni danych?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wdrażanie EPDZ (ang. EHDS - European Health Data Space) będzie etapowe. „Instytucje i część przepisów, które umożliwią działanie tego systemu, będą gotowe do 26 marca 2027 roku. Do tego czasu Komisja Europejska opracuje zasady gromadzenia, przechowywania i wymiany danych, a państwa członkowskie wyznaczą, kto będzie zarządzać systemami elektronicznej dokumentacji medycznej w danym kraju”.

Aby baza danych działała sprawnie, systemy elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) we wszystkich krajach członkowskich muszą być ze sobą kompatybilne. Umożliwi to lekarzom w każdym kraju UE odczytanie i zrozumienie dokumentacji pacjenta.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wprowadzenie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia ma ułatwić wymianę informacji medycznych w krajach Unii Europejskiej. To ważna zmiana zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy.

Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia. Co to oznacza dla pacjentów?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ochrona zdrowia
Trwa kontrola w poradniach i przychodniach. Chodzi o karty szczepień
Ochrona zdrowia
Bezpłatne badania dla większej liczby Polaków. Nowy program ma ruszyć 1 maja