Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię

Od dziś nie można korzystać z Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W rurach wodociągowych wykryto bakterię Legionella, która może doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc.

Publikacja: 14.03.2024 10:44

Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Foto: Gdański Uniwersytet Medyczny

Bakterię wykryto podczas rutynowych badań wody. Już w środę, gdy pojawiły się wstępne wyniki, zajęcia sportowe w Centrum Sportu zostały zawieszone, a studenci dostali zakaz używania pryszniców.

Gdański Uniwersytet Medyczny zamyka Centrum Sportu

Do zakażenia dochodzi bowiem drogą wziewną, poprzez wdychanie pary wodnej z instalacji, w których obecna jest bakteria. Do zakażenia może dojść m.in. pod prysznicem, w łaźniach tureckich, a nawet podczas spuszczania wody w toalecie czy korzystaniu z miejskich kurtyn wodnych.

Służby uczelniane zdecydowały o zamknięciu ośrodka. – Bezpieczeństwo pracowników i studentów jest dla nas priorytetem – powiedziała na antenie RMF FM Joanna Śliwińska, rzeczniczka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bezpieczeństwo pracowników i studentów jest dla nas priorytetem

Joanna Śliwińska, rzeczniczka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Sanepid zaleca, by w takiej sytuacji należy przejrzeć sieć wodociągową i w zależności od stopnia skażenia – przegrzać sieć lub poddać ją chlorowaniu.

Groźne objawy legionellozy

Legionella prawie zawsze wywołuje kaszel i problemy z oddychaniem. W zależności od tego, jaka choroba się rozwinęła, objawy będą różne. Legionellozowe zapalenie płuc rozwija się od 2 do 10 dni od momentu przedostania się bakterii do płuc.

Czytaj więcej

Legionella w Polsce. Już 22 ofiary bakterii

Pierwsze objawy przypominają przeziębienie lub grypę, zaliczamy do nich gorączkę, ból głowy i ból mięśni, a także problemy z oddychaniem. W miarę postępu infekcji pojawia się suchy kaszel, który następnie zmienia się w mokry i towarzyszy mu odkasływanie wydzieliny (może być w niej krew), nasilenie duszności oraz ból w klatce piersiowej.

Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Podkomisja Kongresu USA orzekła, co było źródłem pandemii COVID-19 na świecie
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"